Nejlepší RADY, TIPY a TRIKY, jak vyfotit děti. Naučte se je od profi fotografů!

Chcete mít v albu krásné fotografie svých dětí nebo vnoučat? Určitě odpovíte, že ano. Jsou to vzpomínky, které vám nikdy nikdo nevezme. Jenže vyfotit pěknou a zajímavou fotku neposedných dětí bývá mnohdy výkon nadlidský a určitě se vám bude hodit pár rad a  triků od profíků.

Každý rodič či prarodič touží po momentkách a snímcích, které mu budou připomínat dobu, kdy jeho ratolest byla hodná a sladká. Ideálně je tedy fotit děti pouze ve fázi spánku, protože od doby cca tří měsíců věku děti komíhají před obličejem ručičkami, žmoulají si oči, a čím jsou starší, tím méně spolupracují. Jenže děti rostou jako z vody a většina z vás doma již spinkající novorozené miminko nemá. Pokud se chcete spolehnout sami na sebe a ulovit ty nejkrásnější záběry i těch největších rošťáků, tady je 8 rad k nezaplacení:

  1. deti3_lowNa to, abyste si pořídili opravdu krásné snímky vašeho dítěte, budete kromě kvalitního fotoaparátu potřebovat také dostatek trpělivosti, nepočítejte s tím, že se vám super fotky podaří na první dobrou.
  2. Nepoužívejte automatické režimy. Naučte se pracovat s fotoaparátem a využívejte jeho funkcí ve prospěch snímku, který pořizujete. Z automatu ani chytrého telefonu nikdy nedostanete tak kvalitní fotografie, jak si myslíte.
  3. Než si vyberete místo, kde budete fotit, mrkněte na něj přes objektiv fotoaparátu a odstraňte vše, co by vás na snímku rušilo.
  4. Pokud chcete mít opravdu pěknou fotografii své ratolesti, musíte si k ní kleknout. Nefoťte ze své výšky, ale buďte objektivem v rovině očí dítěte.
  5. Pokud chcete mít fotky dětí opravdu krásné, vyhněte se používání blesku. Ten skvěle funguje, pokud fotíte děti na přímém slunci, pokud budete fotit za denního světla doma, klidně jej nechte vypnutý. Snímky budou měkčí.
  6. Nenechte dítě rozplakat tím, že mu budete brát hračku a snažit se vsunout mu do záběru jinou. Raději si počkejte na okamžik, kdy si po fotogenické hračce sáhne samo.
  7. Děti rády pózují – jakmile si všimnou, že jsou v záběru, přehrávají. Ideální proto je, pokud se vám dítě podaří fotit v okamžicích, kdy o tom nemá ani zdání.
  8. Pokud vás neposeda nedokáže pochopit, že by měl sedět na pohovce a nehýbat se alespoň setinu sekundy, pak vám zbývá jediné – vzít ho do přírody. Fotografie pořízené mimo čtyři stěny mají skvělou atmosféru, dítě mnohdy ani neví, že ho fotíte… A je mnohem hodnější.

 A ještě přidáváme pár dobrých tipů od produkční Alexandry Freiové z ateliéru Foto pro mě. www.fotoprome.cz

deti2_low

 „Pokud fotíte malé miminko, hodí se k němu pastelové barvy, něžné doplňky. Vždy se snažte fotografovat ho „z oka do oka“, takže u batolat počítejte s tím, že se před svým potomkem budete plazit na břiše – a tak ulovíte ty nejkrásnější snímky. Snímky v interiéru jsou náročné a je lepší je nechat do ateliéru, osobně mám raději venkovní focení, vynikne během něj dětská přirozenost. A poslední rada? Jakmile vnímáte, že fotografování vaše dítě nebaví, odložte celou akci na jindy. Snímky, na kterých se dítě tváří otráveně, nebo dokonce pláče, váš rodinný archiv opravdu neobohatí a dokonce ani retuš na dětské slzy nefunguje!“