Nedostatek vitaminu D je vážný problém

Zatímco poslanci získávají imunitu současně se zvolením do parlamentu, obyčejní smrtelníci se o ni musí postarat sami. A to zejména v měsících, kdy se potýkáme s nižšími teplotami a menším přídělem sluníčka.

Jedním z nejdůležitějších aspektů dobré imunity je vyvážená strava zásobující naše tělo správnou kombinací výživných látek.

Proč máme málo „déčka“

Víte, že z normální stravy získáte pouze 10 procent potřebné dávky vitaminu? Převažujících 90 procent závisí na vašem pobytu na slunci. Jenže v zimních měsících je slunečního záření méně. Minimální doba pobytu na slunci pro tvorbu vitaminu D se pohybuje kolem 15 minut, a to mezi 10. až 15. hodinou. Jedině tak je tělo schopné vytvořit si dostatečné množství zásob tohoto důležitého vitaminu. Přirozenou tvorbu blokuje také používání ochranných prostředků proti slunečnímu záření.

mensi-Mollers_olej_50plus_citronVyšší věk = větší potřeba

Starší lidé mají sníženou schopnost tvorby vitaminu D. Deficit pak představuje zásadní faktor vedoucí k úbytku kostní hmoty a k oslabení svalové síly u seniorů. „Z nejnovějších informací vyplývá, že hypovitaminóza D je rizikovým faktorem pro vznik poruch nejen imunity, ale i kardiovaskulárních a onkologických chorob. Studie, které se účastnili starší Evropané (75 až 76 let), ukázala, že nedostatkem vitaminu D trpí vyšší procento žen než mužů,“ upozorňuje MUDr. Eva Daňková, CSc., primářka Centra prevence a léčby alergií a poruch imunity.

Jak ho doplňovat

Kromě nechráněného pobytu na slunci a správného složení stravy je vhodnou volbou pravidelná konzumace rybího oleje z tresčích jater. Například vysoký obsah vitaminu D v Möller’s Omega 3 pro dospělé nad 50 let pomáhá posilovat imunitu, kosti a zuby oslabené věkem. Navíc obsah omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) přispívá k normální činnosti srdce a mozku. K zajištění potřebného množství vitaminu D stačí každodenní konzumace jedné čajové lžičky. Möller’s Omega 3, dospělí 50+ s příjemnou citronovou příchutí koupíte za doporučenou cenu 279 Kč, www.mollersomega3.cz