Na tomto výletě uvidíte něco, co nikde jinde!

TIP na nádherný pěší výlet. Krajina v okolí Lipnice nad Sázavou má svoje kouzlo v každém ročním období. Na cestě, která vede po loukách a lesích Vysočiny, najdete nejen krásnou přírodu, hrad, ale i něco, co nikde jinde nespatříte – Zlatý voči, Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy. Jsou to kamenné reliéfy vytesané do skal v zatopených žulových lomech. Dohromady tvoří tzv. Národní památník odposlechu.

Jaroslav Hašek a Lipnice nad Sázavou

Náš výlet začíná i končí v Lipnici nad Sázavou, kterou asi nejvíce proslavil spisovatel Jaroslav Hašek. Žil tu sice jen chvíli, ale odpočívá zde navěky. V roce 1921 se do Lipnice přestěhoval a než koupil na tehdejší poměry poměrně drahý domek pod hradem, téměř rok bydlel v místní hospodě U České koruny, která tu stojí dodnes a provozuje ji Haškův pravnuk. Svého vlastního domku, který opravil a žil v něm se svoji druhou ženou Šurou, si bohužel Jaroslav Hašek moc neužil, jelikož 3. ledna 1923 zemřel. Pochován je na místním starém hřbitově. V jeho domku pak najdete památník s expozicí vztahující se k jeho dílu. Hašek tady napsal velkou část Dobrého vojáka Švejka.

Od Haškova hrobu ke Zlatým vočím

Z centra Lipnice se vydáme po žluté turistické značce na starý hřbitov, který je sám o sobě klidným místem vhodným k rozjímání, a dojdeme až k Haškovu hrobu (najdete ho na konci vpravo). Pak se dáme neznačenou cestou mezi vilkami, až narazíme na zelenou. Tou dojdeme až k prvnímu reliéfu s názvem Zlatý voči (dokončen v roce 2007). Cesta vede přes malebné louky a les, k reliéfu dojdete, když z ní pak zabočíte na žlutou. Vše je dobře značeno, určitě Zlatý voči určitě neminete.

Okolo rybníků až k uchu

Od nich se pak dáte po žluté turistické značce okolo rybníků s dech beroucím výhledem na hrad Lipnici. Dojdete po ní až k zatopenému lomu s druhým reliéfem, který se jmenuje Bretschneiderovo ucho (dokončeno v roce 2005). Asi se vám bude zdát povědomé. Ano je to ucho, které jsme si vyfotili a díváte se na něho každý den na našich FB stránkách! Je nazvané podle tajného policisty z Dobrého vojáka Švejka.

Od ucha k ústům

Pak se můžete kousek po žluté vrátit a po neznačené cestě dojít až ke třetímu lomu s reliéfem s názvem Ústa pravdy (dokončená roku 2006). Nyní jste na červené značce, kterou se dostanete zpátky do Lipnice.

Jak je trasa dlouhá?

Celá trasa má asi 6 km a vyhraďte si na ni tak 2-3 hodiny, podle toho, jak dlouho se chcete u reliéfů kochat, protože je opravdu čím. U každého můžete posedět a vstřebávat do sebe tu krásu kolem, jak dlouho budete chtít. Je to pěší trasa, která ještě není tak známá, takže byste na ni neměli potkat davy turistů.

Hrad Lipnice a hospůdka

V Lipnici ještě stojí za vidění hrad Lipnice. Na webových stránkách TADY si najděte, jak tam mají zrovna otevřeno. My jsme na výlet vzali pejska, takže prohlídku hradu jsme museli oželet. Nádherný výlet pak můžete zakončit ve stylové restauraci U české koruny, kde vaří tradiční česká jídla z místních surovin. Odkaz na stránky TADY.

Co je Národní památník odposlechu?

Je to trojice tří výše uvedených reliéfů vytesaných do skal v zatopených žulových lomech. Vytesala je skupina mladých kameníků jako památník špiclování za minulých režimů. Projekt zastřešil sochař Radomír Dvořák a patronem je Richard Hašek, vnuk Jaroslava Haška.