Migrénu mohou vyvolat potraviny

Migrénou trpí až 12 % populace. Ženy jí trpí častěji než muži. Počet lidí, které trápí bolesti hlavy, stále stoupá. Migrénu mohou vyvolat spouštěče z oblasti hormonálních vlivů, psychických faktorů, ale i životního stylu. Možná netušíte, že záchvat migrény může vyprovokovat i jídlo a pití. Potraviny jako jeden ze spouštěčů migrény uvádí velká část pacientů. Nejčastěji to je alkohol nebo čokoláda.

 

Pozor na červené víno

Bolesti hlavy může vyvolat tvrdý alkohol, pivo i víno, červené však častěji než bílé. Bolest vyvolává etylalkohol, ale roli hraje i dehydratace provázející konzumaci alkoholu. 20 % pacientů uvádí červené víno jako příčinu i samostatně, přičemž ženy častěji. Dánské studie uvádějí, že spouštěcí účinek červeného vína je silnější v kombinaci se sýrem. Čokoládu jako spouštěcí faktor uvádějí ženy dvakrát častěji než muži. Vadit může i glutamát sodný ve vysokých dávkách a na lačno, kofein ve vysokých dávkách či sýry, sardinky, citrusové ovoce nebo klobásy.

 

Nejíst a nepít je chyba

Pokud se ze strachu před migrénou vyhýbáte jídlu nebo pití, chybujete. Důvodem bolesti hlavy bývá totiž právě absence jídla a pití. Nepravidelné stravování zmiňuje jako hlavní spouštěč problémů až 75 % pacientů. Příčinou bolestí hlavy při hladu bývá klesající hladina glukózy v krvi. Zásadní je pravidelný jídelníček. Důležité je předcházet dehydrataci. Bolest hlavy ustupuje u 33 z 34 pacientů do 3 hodin po podání 500 až 750ml vody.

 

Čím rychleji, tím lépe

Pokud vás migréna zastihne, nesnažte se ji „přechodit“ nebo přetrpět. První pomocí jsou běžné léky proti bolesti, na trhu je však i volně prodejný lék Migralgin, který je speciálně určený pro tlumení migrény. Využívá kombinace tří účinných látek: První dvě ­- paracetamol a kyselina acetylsalicylová – ulevují od bolesti. Mechanizmus, kterým tyto dvě účinné látky působí, je však odlišný, a tak se jejich účinek navzájem doplňuje. Migralgin navíc obsahuje i kofein, který zrychluje a zesiluje účinek paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové proti bolesti. Kofein potlačuje navíc příznaky únavy, podporuje duševní činnost a výkonnost. Přípravek je určen dospělým a mladistvým od 12 let. Balení s 20 tabletami stojí 75 Kč.