Manželství v krizi

Netěšíte se domů? Jeden z vás musí mít vždy poslední slovo?  Nebaví vás sex a v posteli to vázne? Pokud se to za pár dní nezlepší, pak je to manželská krize!   

 

 

 

 

 

Je to už pár let, co jste si na radnici slíbili věrnost až za hrob a soužití v dobrém i zlém. V poslední dobou to mezi vámi skřípe. Pokud se partner najednou chová jinak než dříve, zpozorněte. Podle amerických psychologů je změna chování jednoho z partnerů známkou toho, že si nabrnknul milenku.

Konec legrace. Místo ní hádky.

Partnerskou krizi charakterizuje sedm znaků.
1. Najednou jste každý úplně jiný. Nic vás nespojuje. Jeden z vás třeba bezhlavě utrácí peníze, zatímco druhý chce šetřit. Jeden tráví v práci moc času a nemá na druhého čas.
2. Netěšíte se domů.
2. Váš partner musí mít vždy poslední slovo a snaží se rozkazovat.
3. Partner se zajímá o všechno kolem kromě vás.
4. Při hádce se snažíte jeden druhého urazit, místo abyste se snažili najít shodu.
5. Ztrácíte chuť na sex.
6. Trávíte spolu minimum času, nemáte společné zájmy.
7. Nedokážete se bavit a jste spolu příliš vážní.
Pokud problémy neřešíte a necháte si jen přerůst přes hlavu, krize se prohloubí a naroste do obludných rozměrů, Jediným východiskem je pak jedině rozchod. Když jsou ale symptomy krize včas podchyceny, je možné je řešit a vztah ještě zachránit.

 Kdo za to může? Oba!

Žádná krize nevznikne přes noc a nikdy za ni nemůže jen jeden z páru. Každý vztah se vyvíjí a musíte o něj pečovat. Jestliže na to dlouhodobě zapomeneme, partnerství se zhroutí. Vraťte se kousek zpátky a zjistěte, kde se stala chyba.

+        Špatně jste si vybrala!  Žijete s mužem, který uznává úplně jiné hodnoty než vy? Má jiný temperament, jiné potřeby a jiné koníčky?  Jediné, co vás spojuje, je hypotéka?, Tak tady se dá těžko něco zachraňovat. Pokud nemáte absolutně nic společného, nepomůže vám ani svěcená voda. Je to katastrofa. Nedá se s tím nic dělat. I když rozchod bolí a budete se z něj dlouho vzpamatovávat, psychologové doporučují rázný řez. Jinak se budete dál trápit v nefunkčním vztahu, který se zachránit nedá.

+        Nevěra, ať vaše, či partnerova, je v signálem, že v soužití něco zásadního chybí. Někdo zklamání a bolest z nevěry překoná, jinému rozbije vztah na kousíčky, které už slepovat nejdou.

 

Manželský slabikář:
Naučte se v něm číst a zažehnáte každou krizi:

+        Mluviti zlato. Mluvte s ní (s ním), pojmenujte své pocity. Vztahům škodí zeď mlčení.

+        Nesvěřovat všechno. Nerozebírejte dokola manželský vztah („Ty už mě tak nemiluješ!“). Nepropadněte iluzi, že musíte být za každou cenu upřímní a rozkrýt všechna tajemství.

+        Každý trochu po svém. Dohodněte se na větší nezávislosti. Rozvíjejte osobní zájmy.

+        Dívejte se jeho očima. Snažte se být empatičtí, vcítit se do role partnera a jeho pohledu na věc.

+        Šetřete kritikou. Vztahy ničí kritičnost. Kritika snad může zafungovat jako prostředek změny, aniž ničí vztah, jen pokud je zachován poměr sedm až devět ocenění ku jedné kritice.

+        Domluvte si řád. V mladším věku se zaměřte na chod domácnosti (kdo vyzvedne děti ze školky, kdo nakoupí…), a domluvte se na jednotném výchovném cíli. Taky v tomto období budujte kariéru.

+        Řešení se najde. Uvědomte si, že být zklamán v životě je naprosto normální. Postihuje to i ty nejšťastnější páry. Nemyslete si, že se hroutí svět. Většina věcí se dá vyřešit. Pokud sami nebudete vědět, kudy z toho ven, nestyďte se jít za odborníkem.