19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Kosmetika a móda » Trendem v módě je “slow fashion”. Kvalitní oblečení, které dlouho vydrží

Trendem v módě je “slow fashion”. Kvalitní oblečení, které dlouho vydrží

Foto: Richard Rozbora
Slow fashion v překladu znamená pomalá móda. Vyznavačů tohoto stylu neustále přibývá a je už mnoho těch, kteří nechtějí sebe a svoji rodinu oblékat do modelů, které vznikají ve velkovýrobnách jihovýchodní Asie, kde jsou často zaměstnané i děti.

Za časů našich prababiček a babiček měly oděvy zcela jinou úlohu než dnes. Modely od Podolské se dědily z generace na generaci, kdo si mohl dovolit kvalitního návrháře, byl hvězdou společnosti. A dnes? Každoročně, hned několikrát nás zahlcují módní řetězce novými kolekcemi, jenže tričko, halenku nebo kalhoty párkrát vyperete, model ztratí tvar, nezřídka i barvu. Takže jste vlastně nucena jít do obchodu znovu a utrácet za svetry z akrylového vlákna, trička z té nejslabší gramáže bavlny.

Módní návrhář Richard Rozbora je vyznavačem konceptu slow fashion. Je to nový trend, který v překladu znamená “pomalá móda”. Návrhář dále objasňuje: „Jde o odpověď na masovou nadprodukci ekologicky i eticky zatíženého oblečení. Slow fashion je variantou pro ty, kteří nechtějí sebe a své děti oblékat do modelů, které vznikají ve velkovýrobnách jihovýchodní Asie a kde nezřídka pracují také malé děti.”

Současný módní průmysl funguje přesně obráceně. Stejné šaty jsou v některých řetězcích k mání v Číně, v Americe i u nás. A přitom stojí jen pár stovek. Je to proto, že na jejich výrobu jsou využívány levné materiály, u nichž se nepočítá s tím, že by měly vydržet déle než jednu sezonu, šijí je dělníci, kteří za svou i dvanácti hodinovou směnu dostanou několik desetikorun, navíc si také nikdo neláme hlavu s tím, že při tak masivní produkci dochází ke znečištění životního prostředí. Výroba spotřebovává velké množství vody, paliv, což je zase dáno tím, jakým způsobem je produkt přepravován z místa vzniku ke koncovému zákazníkovi.

Lidé začínají pomalu odmítat rychloobrátkovou módu a rádi investují do kousků, které jsou nadčasové, precizně zpracované a prakticky nezničitelné. Slow fashion oslovuje stále více lidí, kteří se zamýšlejí nad tím, jaké environmentální důsledky má jejich každodenní chování.

Jak je to s cenou “slow fashion”

Možná namítnete, že výše uvedené je sice pěkné, vy ale nemáte na to, abyste utratila majlant za halenku. Rozbora uvádí na pravou míru: „Je nutné si uvědomit, že móda z laciných řetězců není vždy laciná. Není ekonomicky nejvýhodnější už z toho důvodu, že pokud jste nucena šatník i několikrát za rok obměňovat, docela se to prodraží. Proto je dobré sáhnout po kousku, jehož pořizovací cena se může zdát vyšší, na druhou stranu vám při důkladné péči vydrží v šatníku roky. Navíc jeho nákupem podpoříte lokální výrobce, kteří nezatěžují ekologickou stopu a zároveň podporují například české a slovenské švadleny.  Nezneužívají totiž už z principu levné pracovní síly především v Rumunsku, Asii a dalších destinacích neblaze tímto nešvarem proslavených.“

Jak si tedy postavit slow šatník?

Pokud chcete investovat do kvality, měla byste mít podle Rozbory na mysli hned několik jednoduchých pravidel: „Modely z kolekcí slow fashion jsou velmi trvanlivé a vždy pracují na systému kombinace několika hodnotných kusů. Můžete vypadat vždy originálně, nikdy ovšem nebudete působit lacině. Kašmírový kostým, sako, nebo kabát si nekupujete na krátké období, mohou ve vašem šatníku přetrvat klidně i desetiletí. Móda, která patří do slow fashion je trvanlivá, ženská i nositelná. Navíc se nemusíte bát, že byste musela být vždy za dámu, halenku z produkce slow fashion můžete snadno zkombinovat například s džínami, apod…“ Vypadá to tedy jednoduše. Pořídit si pár kvalitních kousků a díky nim si postavit šatník na roky dopředu. Návrhář víceméně souhlasí. „Vždy je nezbytné, abyste při výběru modelů myslela na to, jakou barvu máte ráda, sluší vám a cítíte se v ní skvěle. Také si klidně můžete dovolit kombinovat klasické kusy s trendy doplňky. Nic nepokazíte ani oblečením tón v tónu. V šatníku by každá žena měla mít perfektně padnoucí sako, pouzdrovou sukni s délkou těsně pod kolena, která opticky perfektně prodlužuje postavu, klasické kalhoty a pouzdrové šaty. Klasický černý kostým můžete doplnit o kašmírový svetr, doplnit jej šátkem či šálou. Pokud se vám nelíbí černá, vaší základní barvou se může stát tmavě modrá, a podobně.“

Oblékají se ženy pro sebe nebo pro ostatní? Rozbora má jasno: Ženy by se měly především oblékat tak, aby se cítily skvěle. Kvůli vnitřnímu pocitu sebeuspokojení, ne proto, aby je sousedka nepomluvila. Nechte promluvit svou intuici a dopřejte si kousky, které po vás jednou třeba zdědí i vaše dcera. A nikoliv proto, že byste je nikdy neměla na sobě, jak se mnohdy stává po bezhlavých nájezdech do obchodních center, kde vám před očima bliká slovo „sleva“ a vy pak nakupujete i to, co pak roky leží bez povšimnutí na dně skříně. Rozbora dodává: „České ženy jsou nejkrásnější na světě. Přirozeně krásné, kultivované, i ženy ve zralém věku se o sebe dnes velice rády starají a málokdy nad sebou mávnou rukou, že už se vlastně nikomu ani líbit nemusí. Jen bych byl rád, kdyby se občas za každou cenu nesnažily následovat trendy, které jim nelichotí, vytvářely si vlastní styl a našly si značku nebo návrháře, který jim v otázkách výběru pomůže. Móda je hra, tak bych byl moc rád, aby si ji ženy začaly konečně pořádně užívat.”

Tipy návrháře Richarda Rozbory

  1. Kvalitní kousky si zaslouží kvalitní péči. Zapomeňte na to, že byste své modelové kousky hodila do pračky a zapnula na nejjemnější program. Kvalita patří do čistírny a zaslouží si tu nejlepší péči.
  2. Než si v obchodě koupíte trendy halenku, zavřete oči a promítněte si svůj šatník. Opravdu se vám bude k něčemu hodit? Ženy podle statistik udávají, že až 30% oblečení, které si koupí bezmyšlenkovitě a bez hlubší koncepce, skončí na dně šatníku a po roce je bez milosti vyhozeno.
  3. Nebojte se potisků a vzorů, jen si vybírejte ty nadčasové. Tričko s Mickey Mousem mezi ně rozhodně nepatří.
  4. Nechte si u odborníka poradit, jakou máte skutečně velikost. Medvědí službu vám pokazuje o číslo menší oblečení. I kdybyste byla super štíhlá, budete v něm vypadat jako obtloustlá školačka. Což není nic, čím byste se chtěla chlubit.
  5. Výrazných barev se nevzdávejte, jen se je nesnažte za každou cenu zkombinovat všechny najednou. Představte si své oblečení jako ledovec, plující na hladině. Tedy 2/3 nejsou vidět – a ty dvě třetiny z vašeho outfitu by měly být v základní barvě. Se zbytkem prostoru si můžete pohrát.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
pleťové masky

Pleťové masky. Připravte si je doma podle starých osvědčených receptů

Pleťové masky mají spoustu benefitů a blahodárných účinků. Dokáží si poradit s každým typem pletí od problematické až po zralou, pokud si ale umíte vybrat tu správnou. Umí zatáhnout nežádoucí póry a stárnoucí pleť vyživit a omladit. Můžete si je koupit, ale i sami snadno připravit z přírodních surovin podle starých a generacemi žen prověřených receptů.

jak vyčistit pleť

Tonikum, voda, mléko? Praktický návod, jak dokonale vyčistit pleť

Jak vyčistit pleť. Dokonalé očištění pleti je důležité proto, aby mohla lépe dýchat a vstřebávat výživné látky obsažené v krémech. Většina žen používá ráno i večer nějaký pleťový krém, často i velmi drahý, ale spousta z nich už neřeší, jestli jeho potenciál skutečně využije na maximum. V tom je právě zakopaný pes. Ani ten nejkvalitnější krém nebude působit, jak má, pokud mu k tomu nedáte příležitost. 

Výroba vlastní kosmetiky

Tipy a recepty na výrobu domácí kosmetiky. Knížka, která vás to naučí

Tip na knížku “Výroba vlastní kosmetiky”. Bez zbytečné chemie a pomocí přírodních surovin. Do díla se můžete pustit kdykoliv, ať je jaro nebo zima! Není to nic složitého, ale musíte mít aspoň základní znalosti, co a jak použít, jak si vybrat ty správné ingredience a jaký zvolit nejlepší postup.