Kam s věcmi a oblečením, které už doma nepotřebujete? Nejlepší volbou je SWAP. Jděte do toho!

S nerudovskou otázkou „Kam s ním?“ se se asi v našem věku budeme potýkat stále častěji. Za ta léta se nám nahromadila spousta věci a domácnost se i nadále průběžně plní dalšími a dalšími. Časem zjistíme, že většinu toho tvoří předměty, které vůbec nepotřebujeme. Máte to také tak?  Vsadím se, že ano. Jsme prostě generace, která kus života prožila v socialismu a tehdy se moc věcí nevyhazovalo. Pokud to ještě bylo v použitelném stavu, někam se to uložilo, protože by se to ještě třeba někdy mohlo hodit.

Jenže, co s tím, aby se na jedné straně náš domov nestal skladištěm a na druhé, abychom neměli výčitky svědomí z toho, že jsme vyhodili něco, co ještě může sloužit? A pak je tu další důležitý aspekt, a to je ekologie a zbytečné zatěžování planety neustálým vyráběním nových věcí a vyhazováním těch funkčních, které by třeba měly svá nejlepší léta teprve před sebou, kdyby je vlastnil někdo jiný.

Co tedy můžeme s ještě pěknými věcmi udělat? Nejdříve se poptáme rodiny a kamarádů, jestli by je neužili. Pokud u nich neuspějeme, můžeme je odvézt do kontejnerů, které patří různým charitám a najdete je v každém městě. Anebo je tu SWAP.

Co to je SWAP?

Je to výměna nebo darování věcí, které už u vás nenajdou využití. SWAP můžete brát jako protipól konzumu, pokud jste zastáncem udržitelného způsobu života a máte ekologické cítění. Nebo taky zcela prakticky jako výměnu nebo darování věcí. Můžete tak mít nejen dobrý pocit, že jste někomu udělali radost, ale pokud si i vy něco vyberete, pak nemusíte věc kupovat a tím také ušetříte

SWAP je výměnný obchod, ale ne tak docela.

Za věci ze SWAPU se neplatí, je to čistě výměnný obchod. Ale neměníte věc za věc, ale svoje věci věnujete a pokud se vám něco jiného hodí, tak si je jednoduše vezmete. Můžete tedy věnovat daleko více věcí, než si pak odnesete. Nebo nemusíte věnovat vůbec nic, ale jen si něco odnést, což se ale většinou nestane, protože se vždycky doma najde něco, co se vám už nehodí. Je to celé založeno na tom, že si skutečně odnesete jen to, co určitě využijete a nebude vám to doma ležet bez povšimnutí, v tom je celé kouzlo swapování. Je to i docela dobrá škola života, jak se naučit nehromadit věci, ale uvažovat nad každou, jestli ji opravdu potřebujete nebo se vám jen v tuto chvíli zalíbila.

Co se dá nejčastěji swapovat?

Asi nejčastěji lidé swapují oblečení, věci do domácnosti, knihy a vše pro děti – od oblečení, přes potřeby a hračky. Ale swapovat můžete úplně cokoliv, třeba rostliny či přebytky ovoce … Fantazii se meze nekladou. Po Vánocích se organizují SWAPY, kam můžete věnovat nebo s někým vyměnit nevhodné dárky.

Co se dává do SWAPU?

Jen věci zachovalé, nepoškozené a čisté. Je na to jednoduché pravidlo: vezměte věc do ruky a zeptejte se sami sebe, jestli byste ji nabídli svým přátelům.

Jak to vidí Velké ucho?

Není nám lhostejné, v jakém stavu se nachází naše planeta a jak ji předáme dalším generacím. Nelíbí se nám ani nadměrné plýtvání a vyhazování funkčních věcí, které ještě můžou dobře posloužit, aniž by se musely vyrábět další a další a plnit skládky tunami odpadu. Nikdy v historii jsme se neměli lépe, co se materiálních statků týká, ale platíme za to vysokou daň. Pokud můžeme přispět k tomu, aby se myšlení i jednání lidí v tomto směru aspoň trošku změnilo, bylo by to fajn. Je to na každém z nás! 

Tolik věci vážné, ale SWAP můžete také pojmout jako zábavu, prima strávený čas se stejně smýšlejícími lidmi a můžete si třeba ulovit něco hezkého, co vám udělá radost. Pak si samozřejmě odnesete ten úžasný pocit, že jste věci nevyhodili, ale udělali s nimi radost někomu jinému.

Pokud vás téma zajímá, přečtěte si ještě druhý článek s praktickými radami, tipy a návodem, jak SWAP sami zorganizovat.