Jste v zajetí SVÉHO STRESU? Netýká se to náhodou i vás?

Stres je vlastně vykolejení z rovnováhy, jako by člověk vyjel z kolejí, ze zaběhnutého rytmu a život ho posouval tam, kam vůbec nechce. Má negativní vliv na zdraví duševní i fyzické a je příčinou mnoha nemocí. U lékaře dost často uslyšíte: „To máte ze stresu“.

Jak poznáme, že nás ovládá stres

Máme často:

  • černé myšlenky
  • pocit, že nemůžeme myslet normálně
  • roztěkané myšlenky
  • nesoustředění se
  • bušení srdce
  • zrychlené dýchání
  • divný pocit v břiše

Jak reagujeme na stres

Dlouhodobý a neléčený stres se časem přehoupne v rezignaci na život i na sebe samé. Někteří budou hledat východisko v alkoholu, někteří budou drancovat ledničku, likvidovat jednu sladkost za druhou, jiní tupě zírat na televizi. A někteří všechno dohromady. K tomu se zcela jistě přidá mrzutost, naštvanost na celý svět, vleklá únava a problémy s fyzickým zdravím. Časem se vám budou vyhýbat přátelé i kamarádi a tak dále a dále. Je to pak začarovaný kruh, ze kterého se špatně vystupuje a není žádná ostuda vyhledat pomoc psychologa. A to dříve než se dostaví problémy zdravotní.

Je možné mít stres pod kontrolou?

Cílem vašeho snažení je mít ho pod kontrolou a naučit se s ním žít. Být připravený na to, že číhá za každým rohem a nenechat ho, aby vás se překvapil. Prostě „život přeje připraveným“.  Nikdy není pozdě se tohle naučit, začít můžete v každém věku a ať se zrovna nacházíte v jakékoliv životní situaci. Mozek se naštěstí dokáže zregenerovat a přepnout do jiného módu. Čím dříve začnete, tím lépe. Existují vědecké metody, které vás naučí, jak se se stresem vypořádat a jak se s ním naučit žít. On tady s námi bude navždy, nikdy neodejde a naše jediná správná cesta je tento fakt prostě přijmout.