Jak si užít rodinnou sešlost a nepohádat se na ní. Aneb 10 kroků k oslavám bez hádek.

Rodinná oslava bez hádek? Jde to, ale musíte se naučit pár fíglů!

Rodinné oslavy a Vánoce. Pro někoho důvod k radosti, pro jiného noční můra. Pokud byste se zeptali svých přátel, asi by spíše převažovala ta noční můra. Čím více příbuzných se sejde v jednom okamžiku u jednoho stolu, tím větší je pravděpodobnost konfliktu. Když ale budete ctít pár pravidel, může se i noční můra proměnit v pěkného motýla!

Nevím, jestli se někde najde rodina, ve které by se milovali všichni její členové. Ono stačí, když se v celém příbuzenstvu, které se k nám přišlo poveselit, najde jedna dvojice, co se moc nemusí a rodinná oslava se může lehce zvrtnout v nepříjemný zážitek, na který jen tak nezapomenete a už vůbec nebudete mít chuť se něčeho takového z vlastní vůle příště zúčastnit, natož to celé sami organizovat. Jenže rodina je rodina, a ta má držet pospolu, vždycky říkávala babička. Takže co s tím? Jak tedy uspořádat rodinnou oslavu, na kterou budou všichni vzpomínat v dobrém a nedojde na ni „na ostří nože“?

10 kroků k rodinné oslavě bez hádek

1/ Snažíme se vidět všechny členy rodiny z té lepší stránky

Než to všechno vypukne, zkuste se zamyslet a na každém příbuzném najít jeho dobré vlastnosti.  Aspoň pro tuto chvíli zapomeňte, že má i nějaké špatné. Uvědomte si, že i vy máte nějakou vlastnost, která se ostatním nemusí líbit. Nikdo není bez chyb a každý jich ve svém životě také spoustu udělá. Ale na druhé straně se každému povede i něco, za co si zaslouží pochvalu. 

2/ Uděláme zasedací pořádek u stolu

Je to velmi praktické, dá se tím dobře předejít konfliktům a hosté nebudou v rozpacích, kam si mají sednout. Nikoho neurazí, když mu místo přidělíte. Určitě víte, kdo se s kým nemusí a kde by případně nějaký střet hrozil. Tyto rivaly tedy posaďte co nejdále od sebe. 

3/ Oblečeme si něčeho hezkého

Je psychologicky dokázáno, že když se ke stolu slavnostně oblečeme, vyvolá to dojem výjimečné události a u těch přece nechceme žádné hádky. Nemusí to být zrovna oblek a dlouhé šaty, stačí u pánů pěkná košile a u dam nějaké hezké šaty. 

4/ Hned na začátku naladíme všechny hosty pozitivně

Jako hostitel před jídlem proneste krátký proslov. Můžete třeba zavzpomínat na dobu, kdy jste se sešli naposled, na toho, kdo už tady třeba není nebo vyzdvihnout nějaký příjemný společný rodinný zážitek či „veselou historku z natáčení“. Proslov si připravte předem, neměl by být dlouhý a jeho cílem je naladit hosty pozitivně. Tedy nesmí obsahovat něco, co se někomu v rodině nepovedlo. Ideální bude, když řeč bude vtipná a rodina se zasměje. Klidně připravte proslov společně s partnerem/partnerkou nebo s dětmi. Můžete si ho klidně sepsat na papír a pak přečíst.

5/ Nezapomeneme na fotky

Pár jich udělejte hned po proslovu, když jsou všichni v dobré náladě a ještě žádný konflikt nevyvstal. Určitě na nich nikdo nechce vypadat jako kakabus, takže se budou všichni usmívat, což je další krůček k úspěšné rodinné sešlosti.

6/ Konflikty nikdy nevyvoláváme

Pokud svoji rodinu znáte, určitě víte, co je její Achillovou patou. Každá má svá traumata, o kterých je lépe pomlčet. Když by se diskuse stáčela k některému ožehavému tématu, ihned převeďte řeč jinam. 

7/ Nevyčítáme si staré křivdy

Za ta léta, kdy žijete v jedné rodině, se určitě pár starých křivd najde. Dělejte, že neexistují a nevracejte se k nim. 

8/ Neotevíráme témata, u kterých by hrozil názorový střet

V každé rodině se taková témata najdou. Usměrněte hovor u stolu a snažte se otevřít jen ta, u kterých se dá předpokládat, že se shodnete. K tomu se váží i pomluvy různého druhu a o lidech, ať už o příbuzných, kteří na oslavě nejsou či o těch, které někdo nemá rád. Jiný příbuzný je může naopak obdivovat a hádka se rozhoří, ani nebudete vědět, jak se to stalo!

9/ Nebavíme se o politice

Tohle je téma, u kterého narazíte vždycky. Můžete klidně příbuzenstvu říct nebo ho poprosit už na začátku setkání, že o politice se tady bavit nebudete. Tečka.

10/ Bavíme se o neutrálních tématech a spíše veselých věcech

Výbornými tématy jsou třeba zážitky z dovolené nebo výletů, hlavně ty veselé. Pak kulturní tipy, co jste kde viděli, které představení v divadle stojí za to vidět či který film se vám v poslední době líbil, jaká výstava stojí za návštěvu a která knížka za přečtení. 

Co říci závěrem?

Možná se vám to celé zdá složité a už předem se k rodinným dýchánkům stavíte negativně. Zkuste pohled na ně změnit, na každé setkání s rodinou se těšit a podívat se na to z jiného úhlu pohledu. Buďte rádi, že máte rodinu, se kterou si můžete sednout k jednomu stolu. Třeba to tak nevypadá, ale určitě vás příbuzní mají aspoň trochu rádi, když k vám přišli a chtějí s vám trávit svůj drahocenný čas. Ono to v mnoha rodinách tak není, i když by si to třeba její členové přáli. Někteří lidé se nechtějí bavit s příbuznými, se kterými nemají úplně stejné názory, a tak rodina jako celek kvůli nim nefunguje. Vy máte to štěstí, že členové vaší rodiny jsou lidé tolerantní a svým způsobem moudří, proto kdyby bylo nejhůř, určitě byste si dokázali pomoct a povzbudit i v časech méně dobrých. A to je na tom to krásné.

Tak hodně štěstí, ať se vám rodinné setkání vydaří!

Možná by se vám mohly hodit i tyto články:

Účinný lék na STRES je starý několik tisíc let. A perfektně FUNGUJE i dnes!

Všímavost. 7 kroků ke zvládnutí STRESU a NEGATIVNÍCH MYŠLENEK.