Je vědecky dokázáno, že saunování výrazně snižuje riziko demence a Alzheimerovy choroby.

O saunách a saunování.

Většina lidí asi nějak podvědomě tuší, že pobyt v sauně je nějakým způsobem zdravý. Málokdo už ale dokáže vyjmenovat všechny zdravotní benefity, které nám pobyt v nich přináší. Saunování je prospěšné v každém věku, v tom pozdějším možná ještě více. Důležitý je také správný výběr sauny, aby nám v ní bylo dobře.

Jaké zdravotní benefity přináší pobyt v sauně?

Je vědecky dokázáno, že pravidelná návštěva sauny má na náš organismus velmi blahodárný vliv, jedním z nejdůležitějších je posilování činnosti mozku a obnovování správné činnosti lymfatických cest.

Pravidelné saunování

+ Pomáhá předcházet vzniku stařecké demence (je dokázáno, že se riziko snižuje o 65%!).

+ Vědci studovali vliv saunování na propuknutí Alzheimerovy choroby, velkého strašáku dnešní doby. Studie provedená ve Finsku prokázala, že pravidelný pobyt v sauně snižuje riziko jejího vzniku.

sauna

+ Posiluje se dlouhodobá paměť a schopnost se učit.

+ Zlepšuje pozornost.

+ Pročišťují se lymfatické cesty.

+ Pobytem v sauně se čistí pleť a z těla vyplavují nečistoty.

+ Zpomaluje se stárnutí pokožky a pleť je elastická.

+ Posílí se vám imunita a nebudete tolik náchylní na různé virózy.

Jaké sauny známe

Finská sauna

Je asi nejznámější – dvě patra lavic a pekelné horko si asi vybaví každý. Teplota se tu pohybuje mezi 90 – 100 stupni Celsia, takže pro netrénované tělo je to pořádná zátěž. Organismus si musí postupně zvyknout, proto si nejprve sedněte na dolní lavici, kde je teplota o něco málo nižší, pokud vydržíte, můžete se posunout i nahoru. Doporučená doba pobytu je 5-15 minut.

Sauna s párou

Sauna, ve které najdete rozpálené kameny, které se v pravidelných intervalech polévají vodou. Teplota je 80 – 90 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu 10 – 30 %. Doporučená doba pobytu je 10-15 minut.

Pára

Nebo se jí také říká „parní lázeň s ochlazením“. Teplota je 40 – 50 stupňů Celsia a je tu poměrně velká vlhkost, která může být pro někoho až nepříjemná. Doporučená doba pobytu je 10-20 minut.

Tropická sauna

Díky velké vlhkosti (50 – 60 %) v ní máte pocit jako při dovolené v tropech. Teplota se tu pohybuje mezi 50 – 60 stupni Celsia. Doporučená doba pobytu je 10-25 minut.

Herbální sauna

Teplota je tu 40 – 50 stupňů Celsia, vlhkost vzduch 10 – 20%. Vzduch tu prosycují bylinné silice, převážně sladce kořeněné vůně. Doporučená doba pobytu je 10-30 minut.

Pozor! Také odpočinek po sauně je důležitý!

Po saunování následuje fáze odpočinku, která by měla být dostatečně dlouhá. Během ní dbejte na dostatečný přísun tekutin, může to být obyčejná voda s citrónem nebo ovocnou šťávou.

Sauny jsou dnes dostupné a není problém si vybrat místo, kde se budeme cítit dobře. Pokud k tomu máte doma prostor, můžete si pořídit saunu vlastní, dostanete ji už od 20 000 Kč, nabídka na trhu je veliká.