Jak se vyrovnat s přibývajícím věkem? ŽENY PLUJÍ NA SEVER ukazují směr.

TIP na knihu ŽENY PLUJÍ NA SEVER od Mary Pipherové. Určená je ženám ve středním a starším věku a má podtitul „PROUDEM ŽIVOTA k plodům zralosti“. Pro mladé dámy může být klidně také, ať předem vědí, co je zaručeně čeká a nemine! Autorka řeší problémy žen na přelomu středního věku a stáří a snaží se dát návod, jak toto období, které mnohé přijímají s obavami, prožít radostněji, i když každý den slunce nesvítí.

Knížka, kterou budete mít položenou u postele a když budete potřebovat radu, co dále se životem, vždycky ji tam najdete. Takto by se dala stručně charakterizovat publikace ŽENY PLUJÍ NA SEVER od psycholožky MARY PIPHEROVÉ, kterou jsme v redakci přečetly a vřele doporučujeme! 

Autorka je klinická psycholožka a ve své terapeutické praxi pomohla stovkám žen. Její rady vycházejí z bohatých životních i praktických zkušeností. Vyslechla spoustu příběhů, každý je jiný, ale přesto mají mnoho společného a řešení podobná. V tomto období života přicházíme na to, že to co dříve fungovalo, už fungovat přestává. Máme více problémů, a pokud se je nenaučíme zvládnout, může se snadno a rychle stát, že zahořkneme a stanou se z nás pro okolí nepříjemná stvoření, což si asi žádná žena nepřeje. Musíme přijmout fakt, že už nejsme těmi, kterými jsme byly v mládí a abychom se s tím vyrovnaly, je třeba změnit způsob myšlení i chování. Něco ztrácíme, ale zároveň něco nového přichází.

MARY PIPHEROVÁ říká, že nejdůležitějším faktorem pro spokojený život, je mírnit svá očekávání. Čím vyšší totiž jsou (a je jedno, jestli je to na jídlo, na dovolenou, na rodinnou sešlost), tím je pravděpodobnější, že budeme zklamané. A to je svatá pravda! Určitě bychom všechny našly jako příklad mnoho událostí ze svého života. Takových postřehů, rad a příběhů najdete v knížce mnoho. Když se nad každou z nich zamyslíte a třeba pak přijmete za svoji, život i s pár křížky na krku bude hned veselejší a snadněji pak „doplujete na sever“.

P.S. Kdy že to stáří vlastně začíná? V moderním pojetí to není přesná číslice, ale důležitý je zdravotní stav. Pokud jsme celkem zdraví, můžeme být ve středním věku i po šedesátce. Podle vývojových psychologů jsme „mladí staří“ do té doby, dokud zvládneme dělat většinu věcí, které dělat chceme. Jakmile nám to zdravotní stav nedovolí, dostáváme se do věku „staršího stáří“.

Knihu Ženy plují na sever (Mary Pipherová) vydalo nakladatelství Grada Publishing pod značkou Alferia. Koupit se dá v kamenných knihkupectvích a na eshopech za cenu okolo 369 Kč.

Velké ucho doporučuje!