Jak se dá naučit ŽÍT SE STRESEM a být šťastný, i když tu je s námi napořád?

Náš mozek umí regenerovat a sám se léčit, což je vědecky dokázáno. Tomuto procesu se říká neuroplasticita. Zjednodušeně a laicky řečeno si díky této jeho schopnosti můžeme změnit a usměrnit svoje myšlenky správným směrem a stres si tolik nepřipouštět.

Pán či sluha

Jsou na to speciální metody a techniky, díky kterým se můžeme naučit, jak stres zvládat. Jsou založené na poznatcích, jak funguje mozek. Jejich cílem je mozek „naprogramovat“ tak, abychom byli jeho pánem, a nikoliv naopak. Aby nás stres neovládal a nediktoval nám to, co nechceme. 

Jednota těla a ducha

Zkrotit stres, je samozřejmě zásadní i pro naše fyzické zdraví. Mozek a tělo jsou spojené nádoby, když se jedno pokazí nebo nefunguje, jak má, ovlivní to zásadním způsobem i to druhé. Člověk bude zdravý a šťastný pouze tehdy, pokud bude mozek i tělo v jednotě

Klíč se skrývá v našem mozku

Naše uspěchaná doba na nás klade extrémní nároky, v práci musíme podávat co nejlepší výkony, k tomu stihnout péči o rodinu, mnohdy i staré rodiče a vnuky. Mnohdy se přidají třeba existenční problémy a obavy o mnoho věcí. K tomu se s přibývajícím věkem objevují nemoci a strach ze stáří. Když to všechno sečteme, jsme vlastně neustále ve stresu. Klíč k tomu, jak stres zvládnout a naučit se s ním žít, se skrývá v našem mozku.

Jak to vidí psychologové

Prakticky všichni radí totéž, musíme se s ním naučit žít, nikoliv s ním bojovat, protože tenhle boj je předem prohraný. K dispozici naštěstí máme moderní metody, když se je naučíme, dovedeme zmírnit automatickou reakci mozku na stres, tím zmírnit úzkostné stavy a zlost a dovolíme mozku, aby měl čas pro nás vymyslet optimální řešení. Pomocí cvičení mozku, jak na stres reagovat, se naučíme se stresem moderní doby vyrovnat. Když se budeme dívat na stres jinýma očima, budeme žít klidnější a zdravější život. 

Změna úhlu pohledu

Velmi nebezpečný je stres chronický, což může být třeba i náročné zaměstnání či dlouhodobé problémy v rodině nebo v práci. Vůbec není radno tento stav podcenit, časem se totiž téměř s jistotou objeví problémy zdravotní. Pokud se to týká vás, vyhledejte bez obav odbornou radu psychologa. Cílem jejich práce je vás nejen naučit, jak stres zvládnout, ale také, jak ho přeměnit na pocit výzvy. Tedy změnit úhel pohledu, což není někdy vůbec jednoduché, zvláště když máte pocit, že ze své situace nevidíte cestu ven. Není to snadné, ale dobrý psycholog to určitě zvládne, samozřejmě ale musíte chtít především vy.

Co musíme udělat jako první

Závěr tedy je, že musíme změnit způsob, jakým mozek stres zpracovává a dává nám o něm vědět. Je to jenom v našem přístupu a pohledu. Tedy je to v našich rukou. První, co musíte udělat, abyste se naučili zvládat stres a dokázat s ní žít, je ujasnit si, co vám stres způsobuje. Dokázat vyjmenovat všechno, co to je, říká se tomu „stresory“. Nejlépe uděláte, když si sednete a v klidu si na papír sepíšete všechno, co vás stresuje. Pokud si nevíte rady, podívejte se na náš článek, kde najdete základní stresující faktory. 

Mohly by se vám líbit i tyto články:

STRES. Dá se s ním šťastně žít? Psychologové říkají, že je to jenom na nás!

Jste v zajetí SVÉHO STRESU? Netýká se to náhodou i vás?

Účinný lék na STRES je starý několik tisíc let. A perfektně FUNGUJE i dnes!

Máte „blbou“ náladu? Udělejte těchto 8 kroků a uvidíte, že bude zase fajn. Ručíme za to!