Jak se musí stavět domy po 1. lednu 2020?

Od 1. ledna 2020 se výrazně změnily podmínky pro to, jaké domy se u nás budou moci stavět. Co to bude znamenat pro ty, kteří se na stavbu svého domu chystají? Na co se připravit a co byste měli vědět, jsme se zeptali pana Ivora Ševčíka ze společnosti All Inclusive Development.

Čím je 1. leden 2020 v oblasti výstavby rodinných domů přelomový, co nová směrnice přináší?

1. ledna 2020 se mění pravidla pro výstavbu nových domů, určených k bydlení. Od tohoto data se bude stavět pouze v energetické kategorii A. To znamená, že domy budou mít velmi nízkou, až téměř nulovou energetickou spotřebu. Pro kategorii A je klíčový průkaz energetické náročnosti budovy, sestávající ze dvou parametrů – tepelné ztráty a způsobu jejího vytápění. U prvního z nich se jedná o míru toho, jak z budovy uniká teplo, u druhého o typ vytápění z hlediska čistoty zdroje. Teoreticky tedy můžete mít nový dům, který bude hermeticky uzavřený, a topit v ním téměř čímkoliv, nebo standardní běžný dům, v kterém budete topit čistým zdrojem, například fotovoltaickou elektrárnou na střeše. V praxi je však pro štítek A zapotřebí kombinovat více technologií, nedosáhnete na něj tím, že jen nalepíte více polystyrenu na dům. Zateplení, dveře, okna, rekuperace, to všechno bude muset být na vysoké úrovni, což samozřejmě znamená peníze. V překladu proto bydlení zdraží, a to zhruba o 10-15 procent.

Pokud budu bydlet v nízkoenergetickém nebo pasivním domě, co tím získám?

Snížíte svou uhlíkovou stopu v rámci bydlení, což je trend, který se v průběhu let posune do běžné praxe. To bude mít praktický dopad nejen na životní prostředí, ale také na vaši peněženku. Používáním zelených technologií ušetříte desítky procent ve spotřebě energie. Většina z nových technologií je i příjemnější a zdravější, než jejich předchůdci. Fotovoltaické panely pro ohřev vody, podlahové topení, retenční nádrže na zachycování dešťovky, kterou používáte k zalévání, rekuperační jednotky pro větrání bez oken. Byli byste například překvapení, jak příjemné je podlahové topení, nebo rekuperace, při které nevětráte klasicky oknem. 

Pasivni_domy_Ricany

Nová pravidla se týkají energetické náročnosti budov. Jaké výhody má nízkoenergetický resp. pasivní dům, už víme. Co případná negativa?  

Ano, je to už zmíněná vyšší cena výstavby a tím i pořizovací cena takového domu. Technologie jsou drahé a některé dosud nejsou všeobecně přijímané. Jakmile se začnou víc používat, klesne jejich výrobní cena. Mám na mysli třeba rekuperaci, která je báječná, a přitom ji mnoho lidí kombinuje s větráním oknem, prostě ji neznají a rekuperací nedůvěřují. Jakkoli jsou technologie výhodou, mají i určité nevýhody. Jsou nejenom finančně nákladnější, ale omezené svou životností. Pokud budeme používat tepelné čerpadlo a solární panely, musíme je také servisovat a samozřejmě nevydrží věčně. V rekuperaci je třeba jednou za rok vyměnit vzduchové filtry, a tak je to se vším.

I_Sevcik

Jak se podle Vašeho názoru nové směrnice promítnou do lhůt, potřebných pro povolování výstavby ze strany úřadů?

Délka stavebního řízení v Česku nemá ve vyspělém světě obdoby. Vyřizovat něco déle už snad ani nelze! Spíš bych řekl, že se v úvodu, při zavádění norem, objeví určitý nedostatek projektantů, kteří by si s novými technologiemi uměli poradit. To je ale obvyklý jev, který po zavedení nových pravidel do výstavby odezní.

Na otázky odpovídal Ivor Ševčík ze společnosti All Inclusive Development.