Příprava bazénu na léto začíná už na jaře a není radno ji podcenit. Aneb, jak se koupat v křišťálově čisté vodě.

Příprava bazénu na letní sezónu začíná už na jaře, kdy se teplota vody pohybuje okolo 10 °C. Jen tak docílíte toho, že se v létě budete koupat v křišťálově čisté vodě. Pokud budete bazén odzimovávat sami, tady jsou rady a tipy, jak postupovat krok za krokem.

 

bazen2První zásadou správného jarního zprovoznění bazénu je začínat s přípravou už v době, kdy se začne teplota vody pohybovat okolo 10 °C. Při těchto teplotách bazénové vody se totiž zvyšuje možnost růstu řas, tvorba a množení bakterií a různých mikroorganismů a vy se tak vyhnete zbytečným pozdějším komplikacím s ušetřením financí.

Při správném zazimování bazénu byla odpojena čerpadla i ostatní technologie (UV lampa, solnička, ionizátor apod.), částečně odpuštěna voda a na hladině byly umístěny dilatační plováky. Nejprve z bazénu vyjměte všechny dilatační plováky a odstraňte pomocí teleskopické síťky větší nečistoty, jako je listí a větvičky stromů. Zavřete ventily technologií v bazénu a začněte odpouštět zbylou vodu.

Až bude všechna voda odpuštěna, namontujte zpět všechna čerpadla a další technologie. Před montáží se ale ujistěte o jejich čistotě. Poté otevřete veškeré ventily a přesvědčte se o těsnosti jejich spojů. Pokud zjistíte jakýkoli únik bazénové vody, je nezbytné daný spoj dotěsnit. Kontrola těsnosti by však měla probíhat po celou sezónu, a to minimálně jednou týdně.

Před spuštěním čerpadla přepněte funkci šesticestného ventilu do polohy „Filtrace“ a přesvědčte se, že je ve skimmeru umístěn košík pro zachycení hrubých nečistot a nevykazuje žádnou formu poškození. Pokud je vše v pořádku, můžete spustit čerpadla. Po vypuštění vody pečlivě omyjte celý bazén speciálním čističem pro bazénové povrchy. Poté důkladně opláchněte všechny stěny, aby se přípravek následně nedostal do bazénové vody.

bazen3Jak na křišťálově čistou vodu

Nejdůležitějším faktorem pro křišťálově čistou vodu po celou sezónu jsou ideální hodnoty pH vody a volného chlóru. Ty by se u pH měly pohybovat mezi 6,5 až 7,6 u chlóru pak 0,1 až 0,6. Tyto hodnoty snadno změříte testerem. Po napuštění vody vždy zjistěte hodnoty pH a případně upravte pouze pomocí produktů k tomu určených. Používáte-li pro údržbu vody pouze chemické prostředky, změřte i hodnotu volného chlóru. V případě údržby bazénové vody pomocí UV lampy rovněž sledujte hodnoty pH.

„Často se setkáváme s dotazy, kdy i přes dodržení všech doporučení voda ztratí křišťálovou barvu a zdá se být kalná. Jedná se však o přirozený jev. Zákazníkům radíme, aby před přidáním bazénové chemie vždy prodloužili dobu filtračních cyklů,“ prozrazuje Vojtěch Drda, specialista společnosti ALBIXON.