Jak a kdy nejlépe poznat SAE a Dubaj

PRAKTICKÉ RADY před cestou. Spojené arabské emiráty se stávají v posledních letech vyhledávaným cílem naší dovolené. Jak se orientovat v nabídkách cestovních kanceláří a na co si dát při výběru pozor? Jet tam sami na vlastní pěst nebo s cestovkou?

 

Kdy jet s cestovkou a kdy sami?

Tyto otázky si klade před dovolenou každý cestovatel. My jsme je řešili také. Jet bez cestovky není dnes žádný problém. Přímá linka Praha – Dubaj lítá pravidelně a zajistit hotel třeba přes portál booking.com je také poměrně jednoduché. To je asi nejlepší cesta, pokud jste tam už byli a třeba nestihli vidět všechno, co jste chtěli, nebudete chtít poznat celé emiráty a dovolenou strávíte jen v Dubaji nebo na jednom místě. V Dubaji dobře funguje místní veřejná doprava, takže cestování po městě je bez problémů. Taxíků je také všude dost a nejsou ani drahé.

Poznávací dovolená

Emiráty ale nejsou jenom Dubaj a stojí za to poznat i ostatní místa. Abu Dhabí, hlavní město emirátů a mešitu Sheika Zaayeda, Sharjah – emirát, kde se nejlépe zachovala muslimská kultura, Ras-al-Khajmach s nádhernými plážemi a čistým teplým mořem, oázu Al Ain, pravý velbloudí trh a mnoho dalšího. Pokud zvolíte poznávací dovolenou, pak je lepší odjet do emirátů s cestovkou. O všechno se postará a díky spolupráci s místními průvodci se dovíte to, co se nikde nedočtete. Ráno budete mít u hotelu přistavený autobus a o nic se nemusíte starat.

Některé cestovky nabízí zájezdy, kde si zaplatíte cestu a hotel (nebo hotely) a pak si až na místě vyberete zájezdy, na které byste chtěli jet. Můžete tak jezdit na výlety každý den nebo si někdy udělat i svůj vlastní program či zůstat v hotelu nebo na pláži u moře.

Pozor na ubytování mimo Dubaj

Pokud budete chtít poznávací dovolenou, projet emiráty a dost času trávit i v Dubaji, je lepší si vybrat zájezd s cestovkou, která nabízí ubytování přímo v Dubaji. Některé cestovky totiž volí z finančních důvodů raději hotely v emirátu Sharjah, což je sice od Dubaje pár kilometrů, ale cesta tam i zpátky trvá hodinu i dvě, takže můžete denně trávit spoustu drahocenného času zbytečně v autobuse. Je to kvůli velkým dopravním zácpám. Do Dubaje denně dojíždí jenom z této strany přes milión lidí, takže silnice připomínají spíše parkoviště.

Kdy jet do emirátů?

Dalším důležitou věcí je doba, kdy chcete emiráty navštívit. Jezdí se tam nejčastěji v zimních měsících, kdy je teplota snesitelná. V létě je tam často přes 40 stupňů ve stínu. Hotely jsou sice mnohem levnější, ale na poznávání a cestování můžete skoro zapomenout. I když jsou autobusy, hotely, muzea i nákupní centra klimatizované, vedro bývá nesnesitelné.