22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Domov a zahrada » Vyplatí se investice do pasivního bydlení?

Vyplatí se investice do pasivního bydlení?

Pokud právě teď řešíte nové bydlení, určitě přemýšlíte, jestli dům nebo byt, a pokud dům, tak klasický nebo pasivní? Poradí vám Ing. Jan Procházka ze společnosti  All Inclusive Development.

 

Pasivní bydlení, to je úspora, ale i komfort

Zelené technologie se při výstavbách bydlení masivně prosazují také v Česku.Za posledních dvacet let ušly dlouhou cestu a dnes vypadají zcela jinak. Ekologické už neznamená jen šetřící energii – snížení spotřeby se často dosahovalo na úkor komfortu a estetiky. Pasivní bydlení současnosti představuje symbiózu nízké spotřeby, pohodlí a estetiky exteriéru a interiéru stavby. Tyto technologie a postupy se implementují převážně do novostaveb, protože přeměny starých objektů do tohoto konceptu jsou většinou obtížně realizovatelné. 

Ekologické technologie v bydlení: co si dnes pod tímto pojmem máme přestavit?

Nízkoenergetický, nebo ideálně pasivní dům nebo byt, spotřebovává minimum energie. Základem takové stavby je kvalitní zateplení, které v létě chrání před přehříváním a v zimě před únikem tepla. Nízkoenergetický dům může mít podlahové topení se separátním nastavováním teploty v každé místnosti. Na střeše tohoto domu obvykle najdete fotovoltaické panely, se kterými přes den, i při minimálním slunečním svitu, perete a myjete de facto zdarma. Zelenou „vychytávkou“, která bude stále více aktuální kvůli nedostatku vody, jsou podzemní retenční nádrže na zahradě nebo na pozemku, které budou zachycovat dešťovou vodu. V posledních letech se začínají výrazně používat i tzv. rekuperační jednotky – systém průduchů, vedených ve stěnách stavby, který pomocí vzduchotechnického potrubí umožňuje větrat bez toho, abyste museli otevírat okna. Rekuperace v zimě dokáže nově přivedený vzduch do místnosti ohřát na pokojovou teplotu, čímž znovu šetří energii, kterou byste jinak spotřebovali na ohřátí studeného vzduchu. U pasivního domu by nemělo chybět:

Ricany_stavba_srpen-3153_nahled– kvalitní zateplení celé obálky budovy a okna s izolačními skly. Pasivní dům musí splňovat normy pro  celou konstrukci domu, ale také pro okna, dveře, střechu, podlahu i stěny

– fotovoltaické panely, vyrábějící elektřinu – mohou také ohřívat vodu, topit i svítit

– podlahové topení, snižující náklady na vytápění. Tento typ topení sice pro pasivní dům není nutný, ale určitě je výhodný.

– rekuperace, šetřící energii, která se ztrácí klasickým větráním

– retenční nádrž na dešťovku, která slouží jako užitková voda. Sice s pasivitou domu bezprostředně nesouvisí, nicméně hospodárné využívání zdrojů k pasivnímu bydlení také patří.

Kolik takový dům bude stát?  Bude výrazně dražší, než standardní rodinný dům?

Bydlení v zeleném domě není investičně nijak nákladnou záležitostí, rodinné pasivní domy se zahradou dnes pořídíte za cenu čtyřpokojového bytu ve velkém městě. Třeba rodinný dům Alea s energetickou náročností A, který se staví v Říčanech u Brna, stojí kolem pěti milionů korun (www.ricanydomy.cz). Pokud budete v takovém domě bydlet, snížíte spotřebu energie na bydlení o desítky procent – použité technologie ušetří měsíčně ve srovnání s bydlením kdekoli jinde minimálně pět tisíc korun.

Jan Procházka_nahledPodle Ing. Procházky se investice do pasivního bydlení do budoucna rozhodně vyplatí. Podle nové evropské legislativy bude u nás po roce 2020 možné stavět pouze pasivní domy, nebo budovy s velmi podobnými parametry. Domy, které nebudou mít pasivní charakter, budou hůř prodejné a pravděpodobně budou na trhu postupně ztrácet na hodnotě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Příprava bazénu na léto začíná už na jaře. Nepodceňte ji

Příprava bazénu na letní sezónu začíná už na jaře, kdy se teplota vody pohybuje okolo 10 °C. Jen tak docílíte toho, že se v létě budete koupat v křišťálově čisté vodě. Pokud budete bazén odzimovávat sami, tady jsou rady a tipy, jak postupovat krok za krokem.

Bazén na zahradě. Dobře zvažte všechna pro i proti

Zvažujete, zda si pořídit na zahradu bazén s pevnou kostrou? Rozhodnutí nebývá jednoduché,  jde o nemalou investici a bazén zůstane na místě mnoho let. Kromě odpovědi na otázku, jak a na kolik ho budeme využívat, jsou tu ještě další faktory, které musíte dobře uvážit.

Dekorace vánočního stolu. Stačí snadný malý trik a bude vypadat krásně

Nemáte čas dlouze přemýšlet, jak vyzdobit a upravit vánoční stůl ke slavnostní štědrovečerní večeři? Zkuste pěkně naaranžovat ubrousky a příbory. Tento malý detail pozvedne celou tabuli o několik stupňů výše. Pak už postačí pár větviček, svícen nebo věnec a máte hotovo. Teď už jen  zavolat: „Ubrousku prostři se!“