19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Domov a zahrada » Jak nejlépe nasušit květy i listy, co z nich vyrobit a recept na pot-pourri

Jak nejlépe nasušit květy i listy, co z nich vyrobit a recept na pot-pourri

Sušené květiny
foto: Pixabay
Sušené květiny jsou nejen krásnou dekorací každého prostoru, ale zároveň ho i nádherně provoní. Nasušte si v létě květy i listy, ze kterých pak můžete tvořit aranžmá ke všem příležitostem v roce. Máme pro vás i recept na voňavé pot-pourri.

Jak nejlépe nasušit květy

Květy i listy nejlépe nasušíte v sušičce na ovoce. Dobře se suší okvětní lístky pivoněk, růží, tulipánů, lilií, jiřin a chryzantém. Buď je rozložíte přímo na síta sušičky nebo na síta položíte ještě jemnější síťky a rozprostřete je na ně, záleží na velikosti květů a listů. Na ty drobnější použijte síťku, jinak by vám propadly. Teplotu nastavíte na 35 až 40 stupňů Celsia, tedy na nejnižší stupeň, nebo na stupeň, který je určený pro sušení bylin. Záleží na typu sušičky. Doba sušení je asi 8-15 hodin podle druhu květin. Po usušení uložte každý druh květů i listů zvlášť. Nejlepší jsou sklenice se zábrusem nebo šroubovacím uzávěrem. Aby si květy a listy zachovaly barvu a nevybledly, skladujte je na chladném, suchém a tmavém místě při teplotě od 5 do 20 stupňů Celsia.

Co je pot-pourri

Pot-pourri je směs sušených vonných rostlin, vonných silic a koření, které se aranžují do různých dekorativních nádob. Mohou se přidat i suché plody. Je to krásná dekorace, která navíc provoní byt. Udělat si je můžete buď složené z pestrých různobarevných květin nebo je přizpůsobit barvám v prostoru. Záleží na vaší fantazii a vkusu, žádná pevná pravidla neexistují.

Sušené květiny
foto: Pixabay

Pro inspiraci recept na pot-pourri z květů pivoněk a lilií

  • hrst sušených plátků pivoněk
  • hrst sušených plátků lilií
  • špetka mleté skořice
  • špetka mletého hřebíčku
  • 4 kusy badyánu
  • 15 kapek růžového oleje

Vše důkladně promícháte, dáte do uzavíratelné sklenice a necháte 6 týdnů odpočívat. Pak stačí vybrat nějakou pěknou misku a pot-pourri do ní vysypat. 

Levandulový polštářek

V sušičce na ovoce můžete stejným způsobem nasušit také oblíbenou levanduli. Pak vezmete kousek pěkné látky a ušijete z ní polštářek, ten pak naplníte usušenou bylinou. Levandule je bylinka, která umí báječně uspávat. Když si dáte levandulový polštářek do postele, nebudete potřebovat prášky na spaní. 

Sušené květiny
foto: Pixabay

Sušené květiny pro aranžování

Úplně stejně jako květy a listy si můžete usušit také traviny nebo plátky pomerančů či citrónů. Ty pak použít k aranžování věnců, svícnů a dalších bytových dekorací k různým příležitostem v roce.

Nakonec ještě jeden tip na sušené květiny

Hotové výrobky přestříkejte v několika vrstvách bezbarvým lakem, který je krásně zpevní a přidá jim lesk.

Zdroj: Sušíme ovoce, zeleninu, byliny, houby (Marie Martinovská), Wikipedie

Přečtěte si také:

Měsíček je všestranná bylinka, kterou je dobré si také nasušit. Měsíček lékařský je bylina téměř zázračná. S čím pomůže a jak ho zpracovat

Nasušte si také léčivou kopřivu. Detoxikuje i posiluje organismus a pomáhá léčit celou řadu nemocí

A úžasnou bylinku Ginko bilobu. Přírodním prostředkem proti stárnutí je univerzální bylinka ginko biloba

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Příprava bazénu na léto začíná už na jaře. Nepodceňte ji

Příprava bazénu na letní sezónu začíná už na jaře, kdy se teplota vody pohybuje okolo 10 °C. Jen tak docílíte toho, že se v létě budete koupat v křišťálově čisté vodě. Pokud budete bazén odzimovávat sami, tady jsou rady a tipy, jak postupovat krok za krokem.

Bazén na zahradě. Dobře zvažte všechna pro i proti

Zvažujete, zda si pořídit na zahradu bazén s pevnou kostrou? Rozhodnutí nebývá jednoduché,  jde o nemalou investici a bazén zůstane na místě mnoho let. Kromě odpovědi na otázku, jak a na kolik ho budeme využívat, jsou tu ještě další faktory, které musíte dobře uvážit.

dekorace vánočního stolu

Dekorace vánočního stolu. Stačí snadný malý trik a bude vypadat krásně

Nemáte čas dlouze přemýšlet, jak vyzdobit a upravit vánoční stůl ke slavnostní štědrovečerní večeři? Zkuste pěkně naaranžovat ubrousky a příbory. Tento malý detail pozvedne celou tabuli o několik stupňů výše. Pak už postačí pár větviček, svícen nebo věnec a máte hotovo. Teď už jen  zavolat: „Ubrousku prostři se!“