22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Domov a zahrada » Bazén na zahradě. Dobře zvažte všechna pro i proti

Bazén na zahradě. Dobře zvažte všechna pro i proti

Foto: archiv firmy Albixon
Zvažujete, zda si pořídit na zahradu bazén s pevnou kostrou? Rozhodnutí nebývá jednoduché,  jde o nemalou investici a bazén zůstane na místě mnoho let. Kromě odpovědi na otázku, jak a na kolik ho budeme využívat, jsou tu ještě další faktory, které musíte dobře uvážit.

Aby vůbec mělo smysl o bazénu uvažovat, musíte mít k dispozici kapacitně vyhovující zdroj vody a elektrické energie pro provoz čerpadla a filtrace, to je vůbec první, na co musíte znát odpověď. Dále je třeba vybrat vhodný tvar a velikost. Konstrukční řešení bazénu vychází z účelu použití a z našich ekonomických a prostorových možností. Stavbou samotného bazénu totiž investice nekončí. Péče o bazén a jeho provoz není vůbec levná záležitost.

Péče o bazén

Pokud se už rozhodnete, že si bazén pořídíte, je nutné počítat s tím, že o něj budete muset pečovat průběžně po celou dobu jeho provozu.

Obzvláště důležitá je údržba bazénové vody. Prvotním předpokladem úspěchu je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. Bez jejího dobrého fungování nelze dosáhnout po všech stránkách kvalitní a nezávadné vody. Dosud nejpoužívanějším a též velmi efektivním způsobem údržby vody je použití chlórových tablet. Mnohým uživatelům však štiplavý chlor nevyhovuje, v tom případě se nabízí další alternativní způsoby, jak udržet vodu v bazénu bezpečnou a průzračně čistou. Prvním bezchlórovým postupem je desinfekce elektrolýzou chloridu sodného pomocí tzv. solných jednotek. Princip této metody je založen na rozkladu chloridu sodného elektrickým proudem, který se rozloží na plynný chlór. Úprava vody solí efektivně vyčistí bazén a sůl také působí příznivě na pokožku těla. Další možností je ionizace neboli dezinfekce ozónem, který se řadí mezi nejsilnější dezinfekční a oxidační činidla. Mezi fyzikálními metodami je nejúčinnější dezinfekce UV lampou. Používá se však jen u menších objemů vody v rodinných bazénech. Desinfekce UV zářením neovlivňuje barvu, chuť ani vzhled vody. Jejím používáním lze snížit potřebu dalších chemických zásahů, i když bez nich se stejně neobejdete.

Osvětlení a zastřešení

Spolu se stavbou bazénu je dobré řešit i jeho osvětlení a případné zastřešení, aby se v něm dalo koupat i za chladného počasí. V našich klimatických podmínkách si totiž koupání v nezastřešeném venkovním bazénu užijete pouze tři letní měsíce. K prodloužení koupací sezony pomůže zastřešení bazénu v kombinaci se zařízením na ohřev vody. Venkovní bazén pak pohodlně slouží od dubna až do října. Zastřešení vám navíc umožní i koupání za nepříznivého počasí, zamezuje zanášení nečistot, udržuje teplotu vody a zajišťuje bezpečnost pro malé děti i domácí zvířata. Nízké zastřešení je navíc ideální pro zachování estetického charakteru domu a zahrady, neboť výška zastřešení bazénu neruší celkový architektonický výraz stavby. Samozřejmostí je pak maximální otevření zastřešení v letním slunném počasí.

Vychytávky do bazénů 

Bazénové příslušenství vám používání vašeho bazénu značně zpříjemní. Velmi dobře vypadá dekorativní LED osvětlení,díky kterému vytvoříte ve svém bazénu příjemnou a romantickou atmosféru. LED osvětlení spotřebuje jen minimum elektrické energie a má velmi vysokou životnost. Jeho instalace trvá přibližně dvě hodiny a použít ho lze do všech bazénů, aniž by bylo potřeba jakýchkoli stavebních úprav či zásahů.

Foto: Albixon

Mezi další oblíbená bazénová příslušenství patří protiproud, který váš bazén doplní o šumivý proud. Jedná se o jednoduché, estetické, a přesto robustní a výkonné zařízení. Díky nasávacím a vstřikovacím tryskám bude voda prosycena obrovským množstvím vzduchových bublinek, které napomohou k uvolnění svalů a relaxaci. Protiproud je také vhodným zařízením pro kondiční plavání. Odpor, který vytváří, napomůže zefektivnit plavání a posílit svalstvo.

Užitečným doplňkem k bazénu je i bazénový alarm, který funguje jako detekční zařízení, které rozliší pád malého dítěte nebo domácího mazlíčka do bazénu. Hodí se zejména v případě, že bazén nemáte zastřešený. Alarm je konstruován tak, aby dokázal eliminovat obtěžující falešné poplachy způsobené větrem, deštěm, filtry, plovoucími předměty nebo automatickými čističi.

Svůj bazén můžete oživit také pomocí podvodních samolepek určených pro lepení pod vodou. Během okamžiku se promění váš bazén třeba v moře plné ryb. Uživatelé ocení zejména bezproblémovou aplikaci do jakéhokoliv bazénu či vany, aniž by je kvůli tomu museli vypouštět. Samolepky jsou extrémně přilnavé na každém povrchu, a to díky kvalitnímu lepidlu 3M, které je teplotně i chemicky velmi odolné. Nálepky jsou potaženy plastovou fólií, která je chrání proti poškrábání a bazénové chemii. Technologie UV tisku zaručuje jejich barevnou stálost.

Foto: Albixon

Zdroj informací: Albixon

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Příprava bazénu na léto začíná už na jaře. Nepodceňte ji

Příprava bazénu na letní sezónu začíná už na jaře, kdy se teplota vody pohybuje okolo 10 °C. Jen tak docílíte toho, že se v létě budete koupat v křišťálově čisté vodě. Pokud budete bazén odzimovávat sami, tady jsou rady a tipy, jak postupovat krok za krokem.

Dekorace vánočního stolu. Stačí snadný malý trik a bude vypadat krásně

Nemáte čas dlouze přemýšlet, jak vyzdobit a upravit vánoční stůl ke slavnostní štědrovečerní večeři? Zkuste pěkně naaranžovat ubrousky a příbory. Tento malý detail pozvedne celou tabuli o několik stupňů výše. Pak už postačí pár větviček, svícen nebo věnec a máte hotovo. Teď už jen  zavolat: „Ubrousku prostři se!“