22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Domov a zahrada » Jak pečovat o dřevěné nádobí. Rady a tipy, aby vám vydrželo i několik generací

Jak pečovat o dřevěné nádobí. Rady a tipy, aby vám vydrželo i několik generací

Foto: Pixabay
Dřevěné nádobí je nadčasové, krásné, elegantní a velmi oblíbené. Aby vám sloužilo po mnoho let, musíte o něho dobře pečovat a vědět, co mu dělá dobře a co ne. Pokud se o něho nebudete dobře starat, riskujete také svoje zdraví, na špatně umytém dřevěném nádobí se rychle množí nežádoucí bakterie a zůstává plíseň.

Dřevěné nádobí snadno a rychle nasákne vodou, pokud ho necháte delší dobu namočené ve dřezu s ostatním špinavým nádobím. Rychle se na něm množí všechny možné bakterie, ať už ze zbytků jídla nebo z ovoce a zeleniny, která v něm zahnívá. 

Jak správně a dobře umýt dřevěné nádobí

Všechno nádobí ze dřeva včetně prkýnek na krájení nejlépe umyjete tekutým prostředkem na nádobí a teplou vodou. Použijte drsnější stranu houbičky nebo jemný kartáček. Pak důkladně opláchněte a ihned osušte suchou utěrkou a nechejte dobře doschnout na kuchyňské lince při pokojové teplotě tak, aby mohl vzduch krásně proudit okolo. Nádobí dlouho nenamáčejte ve vodě ani nepokládejte na topení. Prkénka položte úzkou stranou ke stěně kuchyňské linky, dřevěné vařečky a obracečky buď pověste nebo dejte do nějaké nádoby s otvory a nechejte na lince.

Dřevěné nádobí a myčka

Nikdy nedávejte dřevěné nádobí do myčky. Vlivem horké vody a páry by se prohnulo, popraskalo a smyl by se z něho ochranný nátěr. 

Jak ošetřovat dřevěné nádobí

Doporučuje se tak jednou za měsíc až dva, podle toho, jak často dřevěné nádobí používáte, ho ošetřit rostlinným jedlým olejem nebo speciálním k tomu určeným balzámem. Ten dostanete ho koupit v e-shopech. Vyberte si nejlépe 100% přírodní produkt, u kterého musí být uvedeno, že je vhodný pro styk s potravinami. Ošetříte s ním pak také dřevěné rukojeti nožů i kuchyňské desky nebo též dětské hračky. Pokud budete takto ošetřovat dřevěné nádobí, nebudou se na něm množit nežádoucí bakterie ze zbytku jídla, nádobí také vydrží o mnoho déle a stále bude vypadat jako nové. Balzám nebo olej nanesete na kousek čistého hadříku nebo papírového ubrousku a rozetřete po celé ploše dřevěného nádobí. Nádobí musí být před ošetřením olejem nebo balzámem dokonale suché.

Jak odstranit pachy z dřevěného nádobí

Dřevo může nasát pachy z některých druhů potravin. Zbavíte se jich jednoduše. Nádobí omyjete v mýdlové vodě, do které přidáte trochu jedlé sody, octu nebo soli smíchané s citrónovou šťávou. Tímto postupem také krásně umyjete dřevěná prkýnka, na kterých jste krájeli potraviny a hlavně maso.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Příprava bazénu na léto začíná už na jaře. Nepodceňte ji

Příprava bazénu na letní sezónu začíná už na jaře, kdy se teplota vody pohybuje okolo 10 °C. Jen tak docílíte toho, že se v létě budete koupat v křišťálově čisté vodě. Pokud budete bazén odzimovávat sami, tady jsou rady a tipy, jak postupovat krok za krokem.

Bazén na zahradě. Dobře zvažte všechna pro i proti

Zvažujete, zda si pořídit na zahradu bazén s pevnou kostrou? Rozhodnutí nebývá jednoduché,  jde o nemalou investici a bazén zůstane na místě mnoho let. Kromě odpovědi na otázku, jak a na kolik ho budeme využívat, jsou tu ještě další faktory, které musíte dobře uvážit.

Dekorace vánočního stolu. Stačí snadný malý trik a bude vypadat krásně

Nemáte čas dlouze přemýšlet, jak vyzdobit a upravit vánoční stůl ke slavnostní štědrovečerní večeři? Zkuste pěkně naaranžovat ubrousky a příbory. Tento malý detail pozvedne celou tabuli o několik stupňů výše. Pak už postačí pár větviček, svícen nebo věnec a máte hotovo. Teď už jen  zavolat: „Ubrousku prostři se!“