26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana
26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana

Velkeucho.cz » Domov a zahrada » Potřebujete peníze, ale nechcete se stěhovat? Pak zvažte bydlení na dožití

Potřebujete peníze, ale nechcete se stěhovat? Pak zvažte bydlení na dožití

Foto: Pixabay
Potřebujete peníze a budete muset prodat svoji nemovitost a odstěhovat se do nájemního bytu? Tuto otázku řeší spousta lidí a může to potkat každého z vás. Pokud se stěhovat nechcete, ale peníze za svoji nemovitost potřebujete, pak zvažte možnost bytu na dožití.

Jste ve finanční tísni nebo máte dluhy, které je třeba rychle splatit či si jenom chcete užít zbytek života, mít finanční hotovost a věnovat se svým koníčkům? Před prodejem svého bydlení určitě zvažte ještě jednu možnost – tzv. bydlení na dožití, kdy nemovitost sice prodáte a máte peníze, ale zároveň v ní bydlíte i nadále.

Pro koho se tzv. bydlení na dožití hodí?

V zásadě se jedná o dvě skupiny lidí. První z nich jsou ti, kteří potřebují peníze na nenadálou životní událost a nemají jiné finanční zdroje, které by mohli použít. Finance, které prodejem nemovitosti získají, mohou použít pro sebe, na umoření dluhů či na jakékoli jiné problémy, nebo je poskytnout dětem, které potřebují pomoc. Tito lidé získají peníze a zároveň nepřijdou o střechu nad hlavou, zůstávají bydlet v původním s tím, že je to na dobu neurčitou a do takzvaného dožití. Vyhnou se tak nepříjemnostem a nejistotám bydlení v nájmu, a pokud svůj dům prodají seriózní společnosti, mají i solidní záruky, že o bydlení nepřijdou. Druhou skupinou jsou lidé, kteří nemají nebo nechtějí mít žádné dědice a rádi by si svoje peníze užili ve zdraví a v pohodě. Nově nabyté peníze mohou použít například pro volný čas, cestování, nebo na péči, spojenou s vyšším věkem.

Co tím původní majitel nemovitosti získá, pokud svůj dům nebo byt prodá?

Získá okamžitě finance v podobě hotovosti a současně jistotu dalšího bydlení bez jakéhokoliv problému.

Skutečně je to bez jakéhokoli rizika?Jaké má záruky, že ho nový majitel nevystěhuje a opravdu nechá dožít?

Fungujícím a spolehlivým nástrojem je zápis do Katastru nemovitostí v podobě věcného břemene. Znamená to, že je vlastnictví nemovitosti spojeno s povinností nechat tu původního majitele bydlet, a to do konce jeho života. Věcné břemeno se přitom vztahuje také na případné další budoucí majitele a zajišťuje absolutní nedotknutelnost jeho práv. I kdyby se tedy nemovitost v budoucnu dostala do vlastnictví někoho jiného, bude i ten povinen nechat v ní původního majitele bydlet. V Česku existuje několik developerských nebo realitních společností, které se bydlení na dožití věnují už léta a současně poskytují tuto záruku. Kdyby ji odmítaly, je to pro vás známkou toho, abyste s nimi do toho nešli.

Jaká jsou úskalí bydlení na dožití a na co si při tomto způsobu bydlení dát pozor?

Nejdůležitější je vybrat si dobrého partnera, který je zárukou jistoty a férovosti, pečuje o svůj majetek a je otevřený různým formám dohody. Tzn., že vás takzvaně netlačí a snaží se společně s vámi dojít k oboustranně výhodné dohodě, teď, i později. Většina takto nastavených dohod není po dobu deseti, dvaceti či třiceti let beze změn. Často reagujeme na přání našich klientů i v průběhu jejich bydlení. Proto je důležité zvolit partnera, který netlačí na okamžitý zisk, ale je skutečně připravený dělat tento obchod poctivě a dlouhodobě. Doporučil bych, abyste společnost požádali o kontakt na dva tři klienty, kteří u ní bydlí, a s nimi si pohovořili o jejich zkušenostech. Při prodeji domu na dožití se jedná o velmi citlivou věc, proto je třeba si společnost důkladně prověřit.

 Na otázky odpovídal Ivor Ševčík ze společnosti All Inclusive Development.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Příprava bazénu na léto začíná už na jaře. Nepodceňte ji

Příprava bazénu na letní sezónu začíná už na jaře, kdy se teplota vody pohybuje okolo 10 °C. Jen tak docílíte toho, že se v létě budete koupat v křišťálově čisté vodě. Pokud budete bazén odzimovávat sami, tady jsou rady a tipy, jak postupovat krok za krokem.

Bazén na zahradě. Dobře zvažte všechna pro i proti

Zvažujete, zda si pořídit na zahradu bazén s pevnou kostrou? Rozhodnutí nebývá jednoduché,  jde o nemalou investici a bazén zůstane na místě mnoho let. Kromě odpovědi na otázku, jak a na kolik ho budeme využívat, jsou tu ještě další faktory, které musíte dobře uvážit.

dekorace vánočního stolu

Dekorace vánočního stolu. Stačí snadný malý trik a bude vypadat krásně

Nemáte čas dlouze přemýšlet, jak vyzdobit a upravit vánoční stůl ke slavnostní štědrovečerní večeři? Zkuste pěkně naaranžovat ubrousky a příbory. Tento malý detail pozvedne celou tabuli o několik stupňů výše. Pak už postačí pár větviček, svícen nebo věnec a máte hotovo. Teď už jen  zavolat: „Ubrousku prostři se!“