Diabetes je skoro v každé rodině

Cukrovka – diabetes je velmi závažné onemocnění, které nás může připravit o zrak, ledviny a v krajním případě i o život. V České republice se dnes dotýká téměř každé rodiny. Diabetiků žije v Česku přes 900 tisíc.

 

Z průzkumu, provedeném na počátku letošního roku agenturou ppm factum research na vzorku 501 obyvatele, vyplynulo, že víc jak polovina lidí (56 %) si uvědomuje, že diabetes je velmi závažné onemocnění, které může mít těžké komplikace. Častěji si závažnost cukrovky uvědomují lidé starší 60 let (65 %) a lidé s vysokoškolským vzděláním (68 %). Průběh onemocnění negativně ovlivňuje strava bohatá na sacharidy (pečivo, rýže, přílohy, sladkosti) a nedostatek pohybu. Necelé dvě třetiny populace (62 %) tvrdí, že se stravují zdravě. Pravidelně sportuje necelá polovina populace (45 %).

cukrovka

Nechceme vidět nebezpečí

Lidé, kteří mají reálně nízké riziko diabetu, si to většinou uvědomují a správně vědí, že jim diabetes příliš nehrozí.  Zajímavé a zároveň nebezpečné však je, že u lidí s vysokým rizikem diabetu je tomu přesně naopak. Dokonce třetina těch, kteří mají reálně vysoké riziko, ho považuje za nízké a jen 5 % dokáže svůj zdravotní stav zhodnotit reálně. Včasné rozpoznání a léčení cukrovky zabraňuje rozvoji závažných komplikací. Čtyři lidé z deseti dotazovaných nepodstupují u svého praktického lékaře preventivní vyšetření na riziko onemocnění cukrovkou. Aspoň občas absolvuje preventivní lékařské prohlídky ohledně rizika onemocnění cukrovkou 57 % populace starší 18 let. Pravidelně tato vyšetření podstupuje 40 % lidí, občas 17 %. Průběh onemocnění diabetem přitom závisí ve velké míře na naší informovanosti a na spolupráci s lékařem.

Co je diabetes?

Diabetem 1. typu onemocníme většinou v dětství nebo v pubertě. Slinivka břišní vlivem autoimunitního onemocnění přestane vytvářet životně důležitý hormon inzulin. Diabetik 1. typu si musí celoživotně píchat inzulin, měřit si pravidelně hladinu cukru v krvi a dodržovat zásady zdravého způsobu života. Podmínkou je strava bohatá na zeleninu a ovoce, nepříliš mnoho sacharidů (škrobů a cukrů), pravidelný pohyb. Léčbu si diabetici 1. typu ve spolupráci s lékaři korigují sami a podle hladiny glykémie si upravují dávky inzulínu i jídla. Diabetem 2. typu onemocníme v pozdějším věku, většinou následkem nezdravého způsobu života, nadváhy a nedostatkem pohybu. Svůj vliv mají i genetické dispozice.  Onemocnění se léčí úpravou životního stylu, tabletami, inzulinem.

 

Kdo je diabetik?

Diabetici 1. typu žijí s cukrovkou odmala. Pokud svou nemoc přijmou a jsou disciplinovaní, prožijí život většinou bez větších zdravotních omezení. Méně motivované pacienty postihnou některé z pozdních komplikací. Diabetiky 2. typu bývají lidé s nadváhou a genetickými dispozicemi. Změna životního stylu je pro mnohé z nich nepřijatelná, i za cenu postižení pozdními komplikacemi, k nimž patří selhání ledvin, oslepnutí, amputace nohou, infarkt či mozková mrtvice. Diabetiků 2. typu je v Česku přes 850 000, z toho 1. typu 60 000. Dostatečná informovanost je velmi potřebná. Jen tak lidé pochopí nebezpečí diabetu, který nebolí, ale trvale poškozuje organizmus a vede k pozdějším komplikacím.

images (1)

Info pro každý den

Webový portál www.diabetickaasociace.cz/radi je určen lidem s diabetem 1. i 2. typu a jejich rodinným příslušníkům. Klade si za cíl přinášet přívětivou formou potřebné informace ke každodennímu životu s diabetem. Čtenáři zde najdou velmi potřebnou sekci Komplikace diabetu a Poradnu, jak ošetřovat diabetickou nohu. Bohužel, stále velmi mnoho diabetiků podceňuje skutečnost, že i z malého poranění se může vlivem vysoké hladiny cukru v krvi rozvinout dlouhodobě se nehojící rána, která vede až k tragickým důsledkům, jako je ztráta nohy. Budoucí maminky s diabetem zde naleznou Poradnu pro těhotné a dietu v těhotenství. Nechybí ani sekce Recepty s nutričními hodnotami.  Na webové stránky navazuje Facebooková stránka Diabetické asociace, která slouží k upoutávkám na nové články a pro aktuální zprávy.