Couchsurfing: zadarmo po celém světě

Bylo nebylo, jistého Američana Casey Fentona jednoho dne rozhořčilo drahé ubytování natolik, že se s několika přáteli rozhodl založit síť bezplatného noclehu, která se nedlouho na to stala naprostou globální revolucí v levném cestování.

 

Projekt je na světě od roku 2004 a dnes má již více než 2 000 000 nadšených surferů po celé zeměkouli. Pokud máte omezený rozpočet či prostě jen chcete cestovat trochu jinak, vyzkoušejte tento fenomén na vlastní kůži i vy.

Co je to couchsurfing?

Myšlenka tohoto unikátního způsobu ubytování je postavena na bezplatném přespání u kohokoliv doma „na gauči“. Kromě střechy nad hlavou často dostanete i spoustu užitečných rad pro lepší poznávání dané destinace, které v tištěných průvodcích jen tak nenajdete (neboť kdo vám poradí lépe, než místňák), procvičíte si cizí jazyky či se můžete dozvědět mraky zajímavých informací o různých zemích a kulturách.

„Couchsurfing je skvělá příležitost, jak se setkat s místními, většinou mladými lidmi, i když ve Francii jsme surfovali se skvělým dědou. Nejlepší zážitek mám z Teheránu, kde nás bylo asi 20 surferů z celého světa v jedné místnosti.“ Říká o zkušenostech s touto sítí ostřílená cestovatelka Eliška Valtrová.

Jak začít couchsurfovat?

Všechno se točí okolo stránek www.couchsurfing.com, kde se registrujete buď přes sociální síť facebook nebo email. Co se týče rizika přespání u cizích lidí, je zde velká snaha o maximální eliminaci a to formou různých kontrolních bodů. U profilu například nikdy nesmí chybět fotky, bez kterých profil neprojde schvalováním, následně se vyplní základní informace o vás samotných, o poskytovaném ubytování a jeho okolí. Kromě toho funguje u jednotlivých uživatelů hodnocení, které k profilům připisují samotní cestovatelé, nutná je verifikace členství a anonymitu pak snižuje například přihlášení přes již zmíněný facebook.

Pokud vás nadchl tento originální způsob ubytování bez zlaťáků v kapse napříč všemi kontinenty, neváhejte a také se připojte se k surfovým nadšencům.

Text: Tereza Váchalová

Foto: www.couchsurfing.com