Co ještě můžeme dostat od včelek kromě medu a žihadla?

Propolis, mateří kašička a včelí vosk.

Hlavní je samozřejmě med, ale ceněný je také propolis, mateří kašička a vosk. Všechny mají mnoho společného. Jsou to produkty 100% přírodní, mají léčivé, antivirotické, regenerující a dezinfekční účinky. Dokážou velmi výrazně podpořit léčbu různých zánětů a v neposlední řadě posilují imunitu a stimulují ozdravné procesy v těle. Výčet jejich benefitů by byl dlouhý.

MED

O blahodárných účincích medu jsme psali tady:

MED. Proč je tak zdravý? Jaké máme druhy a čím se od sebe liší?

PROPOLIS

Propolis je také velmi zdravý a má mnoho léčivých účinků. Včelky ho používají na tmelení úlů a je to vlastně dezinfekce proti různým nákazám a nemocem včelstva. Sbírají ho z pryskyřice na stromech. 

K čemu je dobrý propolis:

  • podporuje imunitní systém
  • léčí záněty a infekce
  • pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení a obecně onemocnění dýchacích cest.
  • z propolisu se vyrábí tinktura, která urychluje hojení. Například různé oděrky, škrábance, ale také velmi pomáhá na akné, afty, koutky, opary a bradavice. Stačí postižené místo potřít trochou tinktury.
  • účinný je také na bolest zubů

MATEŘÍ KAŠIČKA

Posiluje mozkovou činnost, umí upravit krevní tlak, zrychluje látkovou výměnu, posiluje srdce a cévy. Pro ženy ve středním a starším věku je skvělým přírodním produktem s mnoha benefity, dokáže totiž zmírnit problémy, které se pojí s obávanou menopauzou. 

VČELÍ VOSK

Používá se například k výrobě svíček, přidává se do kosmetických produktů nebo také do prostředků na péči o výrobky z kůže nebo na ošetření dřeva a nábytku.

Mohly by se vám líbit i tyto články:

MED. 6 znaků, podle kterých poznáte, že je kvalitní a proč ho kupovat jenom od včelařů.

MED. Proč je tak zdravý? Jaké máme druhy a čím se od sebe liší?