22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Výlety a cestování » Slavná Riegrova stezka vede romantickým údolím řeky Jizery. 5 tipů a doporučení, jak si výlet nejlépe naplánovat a krásně užít.

Slavná Riegrova stezka vede romantickým údolím řeky Jizery. 5 tipů a doporučení, jak si výlet nejlépe naplánovat a krásně užít.

TIP NA VÝLET. Pokud budete mít cestu do Semil, určitě si projděte slavnou Riegrovu stezku, která se line údolím řeky Jizery. Samotná měří asi 3,5 kilometrů, z náměstí v Semilech má 5 km, ale můžete se inspirovat našim okruhem, abyste nemuseli tam a zpátky stejnou cestou. Mapu s vyznačenou cestou přikládáme.

TIP NA VÝLET. Pokud budete mít cestu do Semil, určitě si projděte slavnou Riegrovu stezku, která se line údolím řeky Jizery. Samotná měří asi 3,5 kilometrů, z náměstí v Semilech má 5 km, ale můžete se inspirovat našim okruhem, abyste nemuseli tam a zpátky stejnou cestou. Mapu s vyznačenou cestou přikládáme.

Co je to Riegrova stezka a jaká je její historie?

Cesta měla spojit Semily s Železným Brodem. Pojmenovaná je po slavném semilském rodákovi Františku Ladislavu Riegrovi. Její historie sahá až do konce 19.století, kdy byla Klubem českých turistů vybudovaná první část dlouhá přes 1 kilometr ze Železného Brodu k soutoku říčky Kamenice s Jizerou. 

V roce 1901 se pak rozhodovalo o prodloužení přes údolí Jizery až do Semil, což nebylo vůbec snadné, majitelem pozemků byl totiž člověk, kterému se projekt nelíbil. Teprve v roce 1908 se podařilo prosadit prodloužení stezky a mohla se začít budovat druhá část – z Podspálova do Semil. Stavba to byla poměrně náročná, musel se udělat 12 metrový tunel a 77 metrová visutá galerie nad hladinou Jizery a na stezce najdete i několik vyhlídek. Nakonec vše dobře dopadlo, dílo se podařilo a stezka byla slavnostně otevřena 20. října 1909. V roce 1925 byla ještě dobudována studánka, která dostala jméno po spisovateli Antalu Staškovi, v letech 1922 až 1926 pak vodní elektrárna Spálov a na dohled od ní turistická chata, ze které je dnes hotel Pod Spálovem.

Stezka je to opravdu krásná, což dokazuje velký zájem turistů. Už rok po jejím otevření tudy prošlo přes 80 000 lidí! Dnes je jedním z nejkrásnějších míst v tomto kraji. Můžete si ji projít buď tam a zpět nebo podle našeho itineráře jako okruh. Pokud pojede autem, nejlepší je ho nechat na parkovišti v obci Bítouchov, pak se vydat po žluté Kamenického stezce, která na rozcestí Morava přejde v modrou, dojít do Spálova, kde začíná Riegrova stezka značená červeně. Do Spálova se dá dojet také vlakem. 

5 tipů a doporučení Velkého ucha

  • Připravte se na to, že cesta je trošku náročnější a terén kopcovitý. 
  • Náš doporučený okruh je dlouhý asi 9 kilometrů. 
  • Ve Spálově je restaurace, můžete si tam odpočinout a nabrat sílu na cestu zpátky právě po samotné Riegrově stezce.
  • Lépe si výlet užijete, pokud se na něho vydáte ve všední den, o víkendech a zvláště za pěkného počasí počítejte s tím, že turistů bude více.
  • Stezku tam a zpět si můžete projít ze Semil nebo ze Spálova, kde je vlaková stanice přímo u hotelu.
Riegrova stezka. Mapa navržené trasy.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Jak se správně chovat v letadle

V letadle. Co říká etiketa a znáte svá práva i povinnosti?

V letadle. Naplno se rozjíždí hlavní dovolenková sezóna a mnoho z vás za hranice všedních dnů poletí letadlem. Velmi často se v různých diskusích řeší chování některých lidí. Existují však společenská pravidla, kterými je dobré se řídit. Kdyby je znali a chovali se podle nich všichni vzduchoplavci, bylo by na světě lépe a radostněji aspoň v tomto prostoru.