22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Výlety a cestování » Grunta u Kutné Hory. Tip na výlet do místa, které se pyšní jedním “nej”

Grunta u Kutné Hory. Tip na výlet do místa, které se pyšní jedním “nej”

Foto: Pavlína Váchalová
Tip na krásný pěší výlet do míst, kde moc lidí nepotkáte. Malá nenápadná vesnička kousek od známé a turisticky atraktivní Kutné Hory má ale jedno velké NEJ. Víte, které to je?
Tentokrát vás zavedeme na místo, které nejspíš zná jen málo lidí. Do malé vesničky jménem Grunta, kterou najdete kousek od Kutné Hory. Její dominantou je Bazilika Nanebevzetí panny Marie, největší venkovský kostel ve střední Evropě postavený ve 20. století. Velikostí kostela budete okouzleni! Vede tudy „Stříbrná stezka“, pěší cesta okolím Kutné Hory. Mapu s naším doporučeným okruhem najdete v galerii.
Foto: Pavlína Váchalová

Bazilika Nanebevzetí panny Marie v Gruntě

Trojlodní bazilika je největším venkovským kostelem ve střední Evropě, který byl postavený v minulém století. Vybudovat ho dal v novorománském slohu v letech 1905 až 1908 houslista Jan Kubelík. Bohoslužby se v ní konají od roku 1914. Původně na tomto místě stál gotický kostel ze 14. století. Dnes je bazilika součástí farnosti Kutná Hora.

Za umělecky nejcennější jsou považovány nástěnné malby, které nikde jinde na českém venkově v takovém rozsahu nenajdete. Jsou to celoplošné fresky autorů Marie a Františka Urbanových, kteří byli žáky Alfonze Muchy.

Věž kostela zdobí starý zvon od kutnohorského zvonaře Ondřeje Ptáčka, který ho vyrobil okolo roku 1495. 

Foto: Pavlína Váchalová

Naše trasa okolím Grunty

Když se od baziliky vydáte na východ po zelené turistické značce tzv. „Stříbrnou stezkou“, která pak přejde ve žlutou, dojdete do Kaňku. Tady se můžete zastavit a dát si v hospůdce něco na posilněnou a pak se vydat kousek po silnici okolo kaple svatého Jana Křtitele.  Kousek za ní odbočíte vpravo na cestu označenou jako cyklotrasa a ocitnete se na kopci mezi vinicemi, budete mít nádherný výhled na Kutnou Horu s její dominantou chrámem svaté Barbory. Na rozcestí se napojíte zase na „Stříbrnou stezku“ a druhou stranou se vrátíte zpět k bazilice do Grunty. Náš okruh má necelých 6 km. 

3 tipy a doporučení Velkého ucha

  • Okruh vede cestou, která je za deštivějšího počasí dosti blátivá, je třeba s tím počítat.
  • V Gruntě si prohlídněte hřbitov, který baziliku obklopuje.
  • My jsem se bohužel do baziliky nedostali, není běžně otevřená, ale je možné si ji prohlédnout během některé z bohoslužeb nebo si návštěvu předem domluvit. Máme aspoň důvod se tam brzy vrátit, prohlídku si příště určitě nenecháme ujít.

Informace o bazilice, aktuálním programu a kontakty, kde si můžete objednat prohlídku, najdete na: www.khfarnost.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Jak se správně chovat v letadle

V letadle. Co říká etiketa a znáte svá práva i povinnosti?

V letadle. Naplno se rozjíždí hlavní dovolenková sezóna a mnoho z vás za hranice všedních dnů poletí letadlem. Velmi často se v různých diskusích řeší chování některých lidí. Existují však společenská pravidla, kterými je dobré se řídit. Kdyby je znali a chovali se podle nich všichni vzduchoplavci, bylo by na světě lépe a radostněji aspoň v tomto prostoru.