Jedeme na hory vlastním autem

Itálie. Dolomity. Sella Ronda.

DŮLEŽITÉ INFORMACE, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT, než vyjedete! Mnoho milovníků zimních sportů vyráží brázdit svahy do zahraničních lyžařských středisek. Někdo autobusem, jiný pak vlastním autem.  Pro cestování do hor vlastním vozem přinášíme přehled důležitých informací o aktuálně platných předpisech, které byste měli před zimní cestou do zahraniční nastudovat. Neznalost předpisů neomlouvá a pokuty jsou velmi vysoké.

Do horských oblastí doporučují odborníci z ÚAMK vozit ve vozidle teplou deku, termosku s teplým nápojem, dostatek paliva (minimálně ½ nádrže), baterku, lopatku na vyhrabání, sněhové řetězy dle návodu k vozidlu, rukavice, škrabku s koštětem na odstranění sněhu a ledu, kurtu na vytažení vozidla a startovací kabely. Tolik obecně. A jakou výbavu musíte mít, když zamíříte v zimě do sousedních zemí?

Lyžařské svahy v italských Dolomitech.
Lyžařské svahy v italských Dolomitech.

Rakousko

Pneumatiky s hroty

Pneumatiky s hroty mohou být použity pouze u vozidel s ocelovým diskem, celková maximální hmotnost vozidla však nesmí přesáhnout 3500 kg a maximální hmotnost na nápravu nesmí přesáhnout 1800 kg. Musí být namontovány na všech kolech. Je-li tažné vozidlo vybaveno pneumatikami s hroty, musí být přípojné vozidlo vybaveno také, a to na všech kolech. Takovéto pneumatiky mohou být použity pouze od 1. října do 31. května a místní předpisy mohou tuto lhůtu prodloužit. Vozidla vybavená pneumatikami s hroty jsou předmětem zvláštních omezení rychlosti (80 km/h mimo zastavěné oblasti, 100 km/h na dálnicích) a musí mít vylepenu na zadní části vozidla speciální značku. Tu seženete u rakouského autoklubu ÖAMTC a u čerpacích stanic.

Rakousko. Bad Gastein.
Rakousko. Bad Gastein.

Sněhové řetězy

Použití sněhových řetězů je povoleno. Pokud je u silnice umístěna dopravní značka sněhové řetězy je nutné je nasadit na každou hnací pneumatiku. Pokud máte vozidlo s pohonem všech kol, řídíte se manuálem k vozidlu. Maximální rychlost je 50 km/h (v závislosti na doporučení výrobce).

Zimní pneumatiky

Od 1. listopadu do 15. dubna musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky. Tedy, kde jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem. Zimní pneumatiky musí být namontovány na všech kolech a musí být opatřeny značkou M + S nebo M & S a musí mít minimální hloubku dezénu 4 mm.

Další informace

Je zákonná povinnost mít vozidlo vybaveno zimní výbavou; proto je nutné ji zkontrolovat. Pokud však jedete na letních pneumatikách a vyskytne se na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu je možné využít sněhové řetězy. Ty se dají zapůjčit u rakouského autoklubu ÖAMTC. V Tyrolsku se od půlky listopadu změní maximální povolená rychlost ze současných 130 km/h na 100 km/h na dálnici Inntal A12 mezi Kufstein a Zirl a mezi Karrösten a Zams a také na Brennerské dálnici A13 mezi Innsbruckem a Schönbergem. Celé omezení rychlosti budou aktivně kontrolovat tamní policejní hlídky a je stanoveno kvůli ekologii a hluku na roční zkušební období. Od 1. října do 19. prosince bude omezena Taurenská dálnice A11 v tunelu Karawanken ve směru na Slovinsko, důvodem je pravidelná zimní údržba. Omezení platí od 4:30 hodin ráno do 23 hodin a provoz bude řízen světelnou signalizací a očekávají se půlhodinové intervaly v obou směrech a mezi 23 hodinou a 4:30 bude tunel oběma směry zcela uzavřen.

 

Rakousko. Bad Gastein.
Rakousko. Bad Gastein.

Itálie

Pneumatiky s hroty

Pneumatiky s hroty jsou povoleny u vozidel nepřesahující 3,5 tuny, a to od 15. listopadu do 15. března. Tato vozidla nesmí jet rychleji než 120 km/h na dálnicích a 90 km/h na komunikacích mimo obec. Vozidla musí mít povinně zástěrky.

Sněhové řetězy

Vozidla vybavená řetězy nesmí překročit rychlost 50 km/h.

Zimní pneumatiky

V oblasti Val d’Aosta, musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami, nebo sněhovými řetězy po celé zimní období trvající od 15. října do 15. dubna. V jiných určených oblastech je tato povinnost od 1. listopadu do 15. dubna.

Další informace

Reflexní vesty jsou povinné pro každého ve vozidle. Barva reflexní vesty je žlutá, oranžová a červená s harmonizačním kódem EN471.

Itálie. Dolomity. Sella Ronda. Zimní středisko Arabba.
Itálie. Dolomity. Sella Ronda. Zimní středisko Arabba.

Německo

Pneumatiky s hroty

Použití pneumatik s hroty je zakázáno.

Sněhové řetězy

Použití sněhových řetězů je povoleno a maximální rychlostní limit s nasazenými řetězy je 50 km/h. V horských oblastech je často vyžadováno používání sněhových řetězů, a to dopravní značkou.

Zimní pneumatiky

Všechna motorová vozidla, včetně osobních automobilů a motocyklů musí být vybavena zimními pneumatikami nebo celoročními pneumatikami na všech nápravách během zimních povětrnostních podmínek. Zimní pneumatiky musí být označeny M + S nebo sněhovou vločkou.

Další informace

V Německu je zakázáno používat letní pneumatiky během zimních povětrnostních podmínek. To znamená, že v zimě, musíte mít nazuté zimní pneumatiky a musíte mít nalitou do nádobky nemrznoucí směs na čištění čelního skla. Motorista řídící vozidlo, které není přizpůsobeno místním povětrnostním podmínkám, může být pokutován 40 EUR. Pokud vozidlo způsobí překážku v provozu, protože není vybaveno zimní výbavou, může řidič dostat pokutu 80 EUR a budou mu odebrány body. Toto nařízení se vztahuje i na zahraniční vozidla.

Švýcarsko

Pneumatiky s hroty

Pneumatiky s hroty jsou povolené v období od 1. listopadu do 30. dubna u vozidel registrovaných ve Švýcarsku. Pro vozidla registrovaná v ČR, SR a SRN nejsou povolené. Všechna vozidla vybavená pneumatikami s hroty nesmí jezdit po dálnicích a rychlostních komunikacích, kromě dálnice A13 mezi Thesis a Mesocco (San Bernardino tunel) a A2 mezi Göschenen a Airolo (St. Gotthard tunel).

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy jsou povinné v oblastech, kde je umístěna dopravní značka. Vozidlo jimi musí být vybaveno nejméně na dvou hnacích kolech.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky nejsou povinné a vozidla, která nejsou vybavena zimní výbavou nesmí cestovat po vozovce pokryté sněhem nebo ledem. Pokud pak takové vozidlo bude bránit provozu, hrozí řidiči pokuta.

Široké a upravené sjezdovky, žádné fronty na vlecích, modré nebe, většinou slunečno, to je přání všech lyžařů. A v Itálii se většinou splní.
Široké a upravené sjezdovky, žádné fronty na vlecích, modré nebe, většinou slunečno, to je přání všech lyžařů. A v Itálii se většinou splní.

Francie

Pneumatiky s hroty

Použití pneumatik s hroty je povoleno od 1. listopadu do poslední neděle v březnu po celé francouzské silniční síti pro vozidla s celkovou přípustnou hmotností nepřesahující 3500 kg za podmínky, že jejich rychlost nepřesáhne 90 km/h. Vyžadují-li to povětrnostní podmínky, mohou příslušné orgány prodloužit dobu použití.

Sněhové řetězy

Sněhovými řetězy musí být vybaveno vozidlo na zasněžené silnici v souladu s příslušnou dopravní značkou. Pokutu lze uložit za nedodržení tohoto předpisu. Vozidla s řetězy nesmí překročit 50 km/h.

Zimní pneumatiky

Musí být označeny značkou M + S a doporučují se na silnicích pokrytých ledem nebo sněhem. Minimální hloubka dezénu je 3,5 mm.

Další informace

Řidiči motorových vozidel a motorkáři musí mít alcotester v jejich dopravním prostředku, ale žádná pokuta nebude uložena, pokud ho nemohou ukázat během policejní silniční kontroly. Dítě do 10 let nesmí cestovat na předním sedadle, pokud jsou zadní sedadla volná.

Slovensko

Pneumatiky s hroty

Použití pneumatik s hroty je na Slovensku zakázáno. Tento zákaz se vztahuje i na zahraniční motoristy.

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy mohou být použity pouze v případě, že je dostatek sněhu a ochráněn povrch vozovky. Při použití musí být namontovány na hnacích kolech. Pokud máte vozidlo s pohonem všech kol, řiďte se manuálem k vozidlu.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky (pouze s označením M + S) jsou povinné pro osobní vozidla (do 3,5 t) na pozemních komunikacích pokrytých sněhem nebo ledem. V případě potřeby, musí být použity na všech kolech.  Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky je 3 mm.

Další informace

V zimním období musí řidič očistit své vozidlo od sněhu či ledu. Pokud tak neučiní, hrozí mu sankce formou blokové pokuty. Reflexní vesty jsou povinné pro každého ve vozidle, i pro lidi pohybující se za snížené viditelnosti po komunikaci mimo osvětlená území. Barva reflexní vesty je žlutá, oranžová a červená s harmonizačním kódem EN471.

Idylka v Dolomitech.
Idylka v Dolomitech.

Text: Vladislava Tomanová

Fota: Pavlína Váchalová