Celiakie se může objevit v každém věku

Celiakií v Česku trpí asi padesát tisíc lidí. Mnoho dalších ale vůbec netuší, že zdravotní potíže, se kterými celá léta bojují, by mohly být příznakem právě této nemoci. Celiakie se může objevit v každém věku, od dětí po seniory. Jedinou možnou léčbou celiakie je celoživotní a přísná bezlepková dieta.

 

Co je to celiakie a koho postihuje

Celiakie je autoimunitní, geneticky podmíněné onemocnění tenkého střeva, kdy organismus bojuje proti sobě samému tvorbou protilátek. Hlavním spouštěčem onemocnění je lepek, neboli gluten, který se nachází v obilovinách a ve všech potravinách z nich vyrobených.

Podle odhadů odborníků trpí celiakií v České republice přibližně čtyřicet až padesát tisíc lidí, diagnostikována je však jen u zhruba deseti až patnácti procent z nich. „Ženy trpí tímto  onemocněním častěji než muži. Častěji onemocněním trpí rovněž příbuzní nemocných s celiakií. Diagnostikována je však pouze část nemocných, ostatní o své chorobě vůbec neví,“ říká primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě Ondřej Urban.

Dříve byla celiakie označována jako typické onemocnění dětského věku. Tento chronický proces se však podle Ondřeje Urbana může projevit v jakémkoliv věku. Jeho slova potvrzuje fakt, že dnes se stále častěji diagnostikují pacienti ve věku nad 30 až 40 let a nijak výjimeční nejsou lidé v důchodovém věku. Většinou se jedná o lidi, kteří měli celý život potíže, nemohlo se přijít na to, o co se jedná.

Jaké jsou typické příznaky celiakie

Příznaky celiakie jsou u každého člověka individuální. „Typickými projevy jsou úbytek hmotnosti, průjem, nadýmání, bolest břicha, u dětí zpomalení růstu. Tyto typické projevy má pouze část nemocných. Někteří pacienti trpí takzvanou oligosymptomatickou formou, která se projeví například pouze chudokrevností nebo osteoporózou,“ popisuje lékař.

Existuje účinná léčba celiakie?

V současné době je jedinou možnou léčbou celiakie celoživotní přísná bezlepková dieta. Ta představuje úplné vyloučení lepku z potravy. Lepek je přitom obsažen v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu, a je tedy nutné vyřadit veškeré potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. I tak je třeba počítat s tím, že celiakie se člověk nikdy zcela nezbaví. „Onemocnění je celoživotní. Bezlepková dieta vede k jeho stabilizaci, ale při porušení diety se onemocnění vrací,“ dodává primář Urban.

Bezlepkové výrobky

Dříve byli lidé trpící celiakií odkázáni ve stavování skoro výhradně na domácí kuchyni. Zajít si na jídlo do restaurace nebo vyrazit na dovolenou bez zásoby vlastních prověřených potravin bylo v podstatě nemyslitelné. Dnes se obsahem lepku v potravinách zabývá legislativa a výrobci potravin jsou vůči celiakům daleko otevřenější než dříve. Roste počet firem, které rozšiřují nabídku potravin o nové bezlepkové výrobky.

Na pultech obchodů jsou tak k dostání desítky druhů produktů s výstižným znakem přeškrtnutého obilného klasu nebo jiným označením bezlepkové stravy. A potravin vhodných pro bezlepkovou dietu bude v budoucnu dále přibývat. Tento trend potvrzuje i Marcela Mitáčková, ředitelka společnosti Hamé pro marketing a vývoj. „V současnosti nabízí Hamé celiakům více než 500 produktů bez lepku. Jde nejen o zeleninové, maso-zeleninové a ovocné kojenecké výživy Hamánek, ale také paštiky, pomazánky, kečupy, džemy, povidla, okurky a mnoho dalších produktů. Tuto nabídku chystáme do budoucna dále rozšiřovat například o další druhy paštik a některá hotová jídla,“ vysvětluje Mitáčková.

Fakt, že mezi potraviny vhodné pro bezlepkovou dietu patří také desítky běžných druhů produktů, od kojenecké výživy přes kečupy až po džemy, povidla, okurky a další, potvrzuje rovněž Jitka Dlabalová, jednatelka Společnosti pro bezlepkovou dietu: Tím, že výrobci musí lepek, pokud je ve výrobku, uvádět ve složení, se značně zlepšil výběr potravin,“ říká Jitka Dlabalová.

Co mohou celiaci jíst a čemu se musí vyhnout

Základem bezlepkové diety je naprosté vyloučení pšenice, žita, ječmene, ovsa a výrobků z nich.

Zakázané potraviny:

Výrobky z mouky – pečivo, strouhanka, cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky

Vločky, kroupy, krupky, lámanka, krupice

Rostlinné maso seitan (vysoký obsah lepku)

Je nutné se vyhýbat i potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě. Jedná se o výrobky a jídla, ve kterých byla mouka užita jako přídavek, nebo u kterých v průmyslovém provedení není jisté, zda obsahují lepek. U takových potravin je třeba sledovat složení

Polévky, omáčky

Majonézy, dresinky, sojová omáčka, dochucovadla

Uzeniny

Sojová a jiná rostlinná masa (klaso, ROBI)

Kypřící prášky, pudinky, cukrovinky, zmrzliny

Povolené potraviny:

Výrobky přirozeně bezlepkové – brambory, rýže, kukuřice, pohanka, sója, luštěniny, amaranth, proso (jáhly) a výrobky z nich (například mouka, škroby, krupice,…)Výrobky označené jako bezlepkové nebo ty, které lepek neobsahují.

Širokou škálu bezlepkových produktů najdete například od firmy Hamé.