Byty na dožití – pro koho jsou výhodné? Potřebujete peníze, ale nechcete se stěhovat? Pak je tu jedno řešení.

Potřebujete peníze a budete muset prodat svoji nemovitost a odstěhovat se do nájemního bytu? Tuto otázku řeší spousta lidí a může to potkat každého z vás. Jste ve finanční tísni nebo máte dluhy, které je třeba rychle splatit či si jenom chcete užít zbytek života, mít finanční hotovost a věnovat se svým koníčkům? Před prodejem svého bydlení určitě zvažte ještě jednu možnost – tzv. bydlení na dožití, kdy nemovitost sice prodáte a máte peníze, ale zároveň v ní bydlíte i nadále.

 

Pro koho se tzv. bydlení na dožití hodí?

V zásadě se jedná o dvě skupiny lidí. První z nich jsou ti, kteří potřebují peníze na nenadálou životní událost a nemají jiné finanční zdroje, které by mohli použít. Finance, které prodejem nemovitosti získají, mohou použít pro sebe, na umoření dluhů či na jakékoli jiné problémy, nebo je poskytnout dětem, které potřebují pomoc. Tito lidé získají peníze a zároveň nepřijdou o střechu nad hlavou, zůstávají bydlet v původním s tím, že je to na dobu neurčitou a do takzvaného dožití. Vyhnou se tak nepříjemnostem a nejistotám bydlení v nájmu, a pokud svůj dům prodají seriózní společnosti, mají i solidní záruky, že o bydlení nepřijdou. Druhou skupinou jsou lidé, kteří nemají nebo nechtějí mít žádné dědice a rádi by si svoje peníze užili ve zdraví a v pohodě. Nově nabyté peníze mohou použít například pro volný čas, cestování, nebo na péči, spojenou s vyšším věkem.

Co tím původní majitel nemovitosti získá, pokud svůj dům nebo byt prodá?

Získá okamžitě finance v podobě hotovosti a současně jistotu dalšího bydlení bez jakéhokoliv problému.

Skutečně je to bez jakéhokoli rizika?Jaké má záruky, že ho nový majitel nevystěhuje a opravdu nechá dožít?

Fungujícím a spolehlivým nástrojem je zápis do Katastru nemovitostí v podobě věcného břemene. Znamená to, že je vlastnictví nemovitosti spojeno s povinností nechat tu původního majitele bydlet, a to do konce jeho života. Věcné břemeno se přitom vztahuje také na případné další budoucí majitele a zajišťuje absolutní nedotknutelnost jeho práv. I kdyby se tedy nemovitost v budoucnu dostala do vlastnictví někoho jiného, bude i ten povinen nechat v ní původního majitele bydlet. V Česku existuje několik developerských nebo realitních společností, které se bydlení na dožití věnují už léta a současně poskytují tuto záruku. Kdyby ji odmítaly, je to pro vás známkou toho, abyste s nimi do toho nešli.

 Co úskalí bydlení na dožití, jaká jsou a na co si při tomto způsobu bydlení dát pozor?

Nejdůležitější je vybrat si dobrého partnera, který je zárukou jistoty a férovosti, pečuje o svůj majetek a je otevřený různým formám dohody. Tzn., že vás takzvaně netlačí a snaží se společně s vámi dojít k oboustranně výhodné dohodě, teď, i později. Většina takto nastavených dohod není po dobu deseti, dvaceti či třiceti let beze změn. Často reagujeme na přání našich klientů i v průběhu jejich bydlení. Proto je důležité zvolit partnera, který netlačí na okamžitý zisk, ale je skutečně připravený dělat tento obchod poctivě a dlouhodobě. Doporučil bych, abyste společnost požádali o kontakt na dva tři klienty, kteří u ní bydlí, a s nimi si pohovořili o jejich zkušenostech. Při prodeji domu na dožití se jedná o velmi citlivou věc, proto je třeba si společnost důkladně prověřit.

Ivor_Sevcik_low

 Na otázky odpovídal Ivor Ševčík ze společnosti All Inclusive Development.