Bazilika Nanebevzetí panny Marie v Gruntě je největším venkovským kostelem ve střední Evropě, který byl postavený ve 20. století.

TIP NA VÝLET. Tentokrát vás zavedeme na místo, které nejspíš zná jen velmi málo lidí. Do malé vesničky jménem GRUNTA, kterou najdete severozápadně od Kutné Hory. Její dominantou je BAZILIKA Nanebevzetí panny Marie a kdo tady přijede poprvé, bude překvapený, co uvidí! Vede tudy „Stříbrná stezka“, pěší okruh okolím Kutné Hory. My jsme si cestu trochu pozměnili a naši mapu najdete na konci článku.

Bazilika Nanebevzetí panny Marie v Gruntě

Trojlodní bazilika je NEJVĚTŠÍM venkovským kostelem ve střední Evropě, který byl postavený v minulém století. Vybudovat ho dal v novorománském slohu v letech 1905 až 1908 houslista Jan Kubelík. Bohoslužby se v ní konají od roku 1914. Původně na tomto místě stál gotický kostel ze 14. století. Dnes je bazilika součástí farnosti Kutná Hora.

Za umělecky nejcennější jsou považovány nástěnné malby, které nikde jinde na českém venkově v takovém rozsahu nenajdete. Jsou to celoplošné fresky autorů Marie a Františka Urbanových, kteří byli žáky Alfonze Muchy.

Věž kostela zdobí starý zvon od kutnohorského zvonaře Ondřeje Ptáčka, který ho vyrobil okolo roku 1495. 

Naše trasa okolím Grunty

Když se od baziliky vydáte na východ po zelené turistické značce tzv. „Stříbrnou stezkou“, která pak přejde ve žlutou, dojdete do Kaňku. Tady se můžete zastavit a dát si v hospůdce něco na posilněnou a pak se vydat kousek po silnici okolo kaple svatého Jana Křtitele.  Kousek za ní odbočíte vpravo na cestu označenou jako cyklotrasa a ocitnete se na kopci mezi vinicemi a budete mít nádherný výhled na Kutnou Horu s její dominantou chrámem svaté Barbory. Na rozcestí se napojíte zase na „Stříbrnou stezku“ a druhou stranou se vrátíte zpět k bazilice do Grunty. Náš okruh má necelých 6 km

3 tipy a doporučení Velkého ucha

  • Okruh vede cestou, která je za deštivějšího počasí dosti blátivá, je třeba s tím počítat.
  • V Gruntě si prohlídněte hřbitov, který baziliku obklopuje.
  • My jsem se bohužel do baziliky nedostali, není běžně otevřená, ale je možné si ji prohlédnout během některé z bohoslužeb nebo si návštěvu předem domluvit. Máme aspoň důvod se tam brzy vrátit, prohlídku si příště určitě nenecháme ujít.

Informace o bazilice, aktuálním programu a kontakty, kde si můžete objednat prohlídku, najdete na: www.khfarnost.cz

dsc_0741-2