Co všechno nezapomenout sbalit do kufru, když s námi na dovolenou jede pes nebo kočka. Praktický seznam.

Pes nebo kočka na dovolené s rodinou už není dnes nic neobvyklého. Připravili jsme pro vás praktický seznam věcí, které byste měli mít pro svého mazlíka s sebou. Stačí je odškrtnout, sbalit a vyrazit!

Doklady a další povinnosti nutné k výjezdu do zahraničí

 1. Očkovací průkaz – je důležitým dokladem a tedy i nezbytnou součástí výbavy na zahraniční dovolenou. Včas se také ujistěte o platnosti všech očkování. Zejména očkování proti vzteklině je zcela nezbytné. Některé země požadují, aby očkování bylo provedeno 30 dní před příjezdem do vaší cílové destinace.
 2. Doklad o dalším speciálním očkování – některé země také vyžadují specifická očkování. Informujte se o požadavcích jednotlivých lokalit TADY.
 3. Pas zvířete v zájmovém chovu – pas pro vašeho psa a kočku vám vydá váš veterinář, který je oprávněn k jejich vydávání. Bez pasu neodjíždějte!
 4. Označení zvířete – vašeho zvířecího cestovatele nechte také před odjezdem označit
  u veterináře mikročipem. Pokud jste před 3. 7. 2011 označili zvíře tetováním, i s ním je možné vycestovat. Některé země však akceptují pouze mikročip (např. Chorvatsko).

Zdraví – léky atd.

 1. Léky – Užívá-li váš pes nebo kočka pravidelně léky, rozhodně je přibalte s sebou.
 2. Odčervit pejska i kočku – pravidelné odčervování psa a kočky je nezbytnou podmínkou jejich dobrého zdravotního stavu. Díky němu je zbavíte nevítaných vnitřních parazitů (nejčastěji tasemnice a škrkavky). Rozhodně se před odjezdem ujistěte, že jste na odčervení nezapomněli ani před dovolenou. Některé země odčervení vyžadují, přičemž s některými destinacemi je dokonce spojeno větší ohrožení těmito parazity. Odčervit můžete zvířata pomocí odčervovacích tablet z řady Drontal, které jsou vyvinuté speciálně pro psy i kočky. Aby mohly plnohodnotně působit, je třeba odčervení provádět alespoň každé 3 měsíce.
 3. Antiparazitární přípravek – součástí nezbytné preventivní péče je také ochrana
  před vnějšími parazity, nejčastěji se jedná o klíšťata, blechy a komáry. Zejména v tropických a subtropických zemích je vyšší riziko bodnutí komárem, s nímž je spojeno také riziko nakažení srdečními či podkožními červy.  Nepříjemnosti mohou způsobit
  i všenky a bodavé mouchy. Pětinásobnou ochranu před klíšťaty, blechami, komáry, všenkami i bodavými mouchami poskytnou psovi pipety Advantix, které je třeba aplikovat každé 4 týdny. Spolehlivou ochranu před klíšťaty a blechami zajistíte psovi i kočce nasazením antiparazitárního obojku Foresto, který stejně tak jako pipety Advantix, disponuje repelentním účinkem proti vybraným druhů parazitů. Zamezí přisátí klíštěte do jejich kůže a tedy i přenosu některého z nebezpečných onemocnění. Dlouhodobou tradiční ochranu pro psy představuje i oblíbený obojek Kiltix, který je určený k ochraně psů před blechami a klíšťaty.
 4. Bezpečnost v autěnezapomeňte také na bezpečnostní kšíry či převozní klec, které zajistí bezpečnost vašeho domácího mazlíčka při cestování v autě. 

Pohodlí a spokojenost

 1. Krmivo – přibalte svému domácímu mazlíčkovi stravu, na kterou je zvyklý, dovolenou si tak lépe užije a vy nebudete mít starosti se sháněním potravy.
 2. Dostatek vody na cestu – nepodceňujte rozhodně pitný režim, a to i během cesty. Zejména v jižních státech je dehydratace velkým rizikem.
 3. Pro pohodlí – aby se váš domácí mazlíček cítil spokojeně, přibalte mu hračku, pelíšek, misku. Ocení vaši pečlivost a dovolenou si vychutná s vámi.