TIP na výlet. Český ráj a gotický hrad Kost

Hrad Kost patří ke gotickým pokladům naší země a určitě stojí za návštěvu. Dojdete k němu po stezkách, které vedou malebnou krajinou Českého ráje. Vypravte se na jednodenní výlet a inspirujte se třeba touto cestou.

 

 

k2_low

Vstupní brána hradu Kost.

Gotický hrad Kost nestojí na skále jako většina hradů, ale ukrývá se v lesích Českého ráje. Za své jméno prý podle legendy vděčí Janu Žižkovi, který se snažil hrad dobýt, ale neuspěl, prý je to hrad pevný jako Kost. Příběh tohoto hradu se začal psát ve 14. století. První historická zpráva pochází z roku 1358, kdy si zde významný český feudál Beneš starší z Vartenberka vybudoval svou rezidenci. Hrad ve své historii vystřídal mnoho majitelů. Po roce 1989 byl v restituci vrácen rodu Kinských. Současnými majiteli jsou synové Norberta Kinského Giovanni a Pio Kinský dal Borgo.

Údolí Plakánku

Plakánek

Plakánek

Hrad stojí na konci údolí, kterému se říká Plakánek. Podle čeho se tak nazývá, není jasné a o původ tohoto jména se pře několik legend. Prý se tady hodně popravovalo i mučilo a pláč odsouzenců byl slyšet hodně daleko. Podle jiné legendy zase jeden uhlíř ztratil v lese svého malého syna a ten spadl do rokle. Vše nakonec dobře dopadlo, rodiče uslyšeli jeho pláč a synka našli. Další legenda praví, že se tady v rybníku utopila nešťastná vdova se svým dítětem a lidé tu dodnes slýchají dětský pláč. A ještě jsme slyšeli jeden příběh. To tady kdysi dávno žila krásná dívka, která se zamilovala do toho nepravého. Když milenec zjistil, že s ním čeká dítě, vztah ukončil, nešťastná dívka pak porodila v Plakánku, dítě zahrabala a utekla. Pak si to rozmyslela a vydala se děcko hledat. Bohužel ho nikdy nenašla. V temných nocích je prý z Plakánku slyšet jeho pláč. Jsou to krásné legendy, ale nejpravděpodobnější verzí asi je, že se Plakánku říká proto, že se tady pálilo dřevěné uhlí a uhlířům u toho slzely oči. Jaká legenda se líbí vám?

Stezkami Českého ráje

Cest k hradu vede několik a všechny jsou půvabné. Můžete se k němu vydat třeba právě údolím Plakánek třeba z Vesce u Sobotky nebo se inspirujte naší krátkou procházkou po loukách a lesem okolo rybníku. To pak zaparkujete auto u kostela v Libošovicích a vydáte se po červené turistické značce Zlatou stezkou Českého ráje, projdete okolo Bílého rybníka a to už máte Kost jako na dlani. Zpátky pak půjdete do kopce kousek po silnici po žluté, pak zahnete doleva a půjdete zpět do Libošovic. Můžete po žluté okolo nádraží nebo si cestu zkrátit po cyklostezce.

Ke Kosti můžete samozřejmě dojet autem a zaparkovat přímo pod hradem, ale by škoda se ochudit o nenáročnou procházku malebnými stezkami Českého ráje. Celkem je to něco přes 5 kilometrů.

Mučírna na hradě Kost.

Mučírna na hradě Kost.

Kuchyně na Kosti.

Kuchyně na Kosti.

Prohlídka hradu

Na hradě si můžete prohlédnout hradní paláce, mučírnu nebo černou kuchyni. Jsou tu i restaurace a dělají tam také speciality na venkovním grilu. Po prohlídce tak můžete posedět a něco ochutnat, než se vydáte na cestu zpátky.

Mapa výletu z Libošovic na Kost a zase zpátky.

Mapa výletu z Libošovic na Kost a zase zpátky.

 

TIP Velkého ucha

A ještě jedná dobrá zpráva na konec. Na prohlídku můžete vzít s sebou svého psa, což je trochu rarita! Slušně vychovaní pejskové jsou na hradě vítáni, tedy samozřejmě pokud se zajímají o historii a nebudou očurávat artefakty!