TIP na knížku pro náročnější čtenáře

Někdo životem proplouvá snadno a bez větších problémů, jinému osud naloží na bedra jednu těžkou překážku za druhou. Život se rozhodně nemazlí s hlavní hrdinkou Rebekkou z románu Ocejchovaná. Napsali ho dva dánští autoři, kteří píší společně pod pseudonymem Anna Ekbergová. Kniha je strhující thriller o nespravedlnosti, rodinných poutech a odvaze vzít osud do vlastních rukou.

 

Ocejchovaná (Anna Ekbergová) 

OB_Ocejchovana.inddPříběh začíná v Ugandě, otec Rebekky je dánským velvyslancem v této africké zemi. Rebekka má 17 let, je těhotná a šofér veze jí a její matku k porodu, kam už ale nedojedou. Během autonehody přijde Rebekka o mámu i dítě a sama přežije jen zázrakem. Po dalších 17 letech je zpět v Dánsku, kde pracuje jako realitní makléřka a zdá se, že čas rány zahojil. Život plyne poklidně do doby, než ji osud přihrál další těžkou zkoušku – agresivní typ rakoviny. Jedinou šancí je pak transplantace kostní dřeně od někoho z blízkých příbuzných. Jediným je otec, který ale vhodným dárcem bohužel není. Nakonec vyjde najevo, že dcera Rebekky nezemřela při osudné autonehodě, byla dána k adopci a snad kdesi žije. Do příběhu zasahuje brutální vražda v kodaňských přistěhovaleckých gettech a stopy vedou do Ugandy. Dál už nebudeme prozrazovat, jak příběh dopadl, ale zaručujeme, že ten, kdo sáhne po této knížce, ji přečte jedním dechem.

Vydalo nakladatelství Metafora, Grada Publishing 2019. Koupíte ji od 300 do 399 Kč.

Velké ucho doporučuje hlavně těm čtenářům, kteří se nevyhýbají knížkám s vážnými a těžšími životními příběhy. I když je téma těžké, kniha je přesto velmi čtivá, mistrně napsaná a bude vás bavit i nutit k zamyšlení.