O oči musíme pečovat. Třeba pomocí bylinek.

Věděli jste, že oči nerostou? Že jsou stejně velké od narození do smrti? Nerostou, ale bohužel slábnou, stárnou a vidění se věkem zhoršuje. Slábnutí zraku také hodně napomáhá dlouhé sezení u počítače nebo koukání do mobilu či tabletů. Velký vliv na ztrátu zraku má i umělé osvětlení. Kombinací všech faktorů je pak celkově zhoršené vidění. Oči jsou extrémně namáhaným orgánem a je nezbytné o ně s láskou pečovat. Pomoci mohou některé bylinky.

Které to jsou a jaké mají jednotlivé byliny účinky na naše oči? 

Schizandra

Chrání oko proti stárnutí a zlepšuje jeho odolnost. V moderní medicíně je schizandra doporučována také na zlepšení zraku při krátkozrakosti, zlepšuje jeho prokrvení.  Rostlina je zdrojem vlákniny, bílkovin a obsahuje vitamin A,B, C a E i řadu minerálů, vč. bioaktivních látek. Celkově posiluje celé tělo a zlepšuje jeho činnost. 

Černý rybíz

Pomáhá při opakovaném ječném zrnu. Stačí si připravit výluh z listu černého rybízu. Vezmete pěti lžic sušeného listu, necháte vyluhovat v půl litru studené vody přibližně hodinu. Potom vše pomalu zahříváte těsně pod bod varu, nevaříte. Necháte dalších deset minut louhovat a nakonec scedíte. Výluh se pije 1x denně ještě několik dnů po vymizení potíží.

blueberriesBorůvka

Využít můžete nálev z listů borůvky připravený klasickým způsobem. Mnohem silnější variantou je tinktura z borůvek. Listy i plody rostliny mají vliv na metabolismus a na krevní oběh včetně očních mikrocév. O plodech borůvky se ví, že mají silné antioxidační ochranné účinky proti volným kyslíkovým radikálům, které jsou příčinou mnoha disfunkcí těla včetně zhoršeného vidění. Je vědecky potvrzené, že látky obsažené v borůvkách přispívají k tvorbě kolagenu v oku. Výtažky borůvek zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost; prodlužují život, zpomalují stárnutí oka. 

chamomileHeřmánek pravý

Na unavené oči, nebo při náznaku zánětu spojivek můžete použít obklad z heřmánku, který se připraví následovně: přibližně deset čerstvých nebo sušených květů (jednu polévkovou lžíci) krátce povaříte asi v jednom deci vody. Potom v odvaru namáčíte tampóny na odličování, na ně přiložíte převařené květy a dalším vlhkým tamponem je přikryjete (jako sendvič). Přiložíte na oči a necháte působit asi deset minut. Oči také můžete heřmánkovým odvarem oplachovat. Obdobně můžete využít na zánět očí řepík lékařský vnitřně i vně. 

Kustovnice čínská

Červeno-oranžové plody kustovnice (góji) snižují riziko poškození buněk volnými radikály a tím zpomalují stárnutí.  Plody jsou bohaté především na vitamín A, který je důležitý pro zdravou činnost oka. V případě, že máte opakovaně záněty spojivek, červené oči, zařaďte kustovnici do jídelníčku, protože je velkým bojovníkem proti zánětům v těle. Plody kustovnice zlepšují šeroplachost a světloplachost, podporují ostré vidění, posilují imunitu organismu, tím předcházejí zánětům. 

Chrpa polní

Modré květy rostliny jsou vhodné pro unavené a zarudlé očí od alergie nebo kosmetických prostředků. Chrpový obklad si připravíte ze dvou lžiček sušených květů krátce převařených ve dvou deci vody. Louhujte deset minut a poté scedíte. Přiložíte na sterilizované gáze na oči a necháte působit pět minut. Během dne opakujete několikrát. Chrpa se dá užívat i vnitřně, pomůže s únavou očí i jejich citlivostí na světlo. Jedna čajová lžička sušeného květu se přelije čtvrt litrem, nechá se pět minut louhovat, popíjí se dvakrát denně. 

Světlík lékařský

Bylince se také říká „oční potěšení“. Její vnitřní i vnější užívání je doporučované dálkovým řidičům, na celkové posílení zraku. Světlík je antibakteriální, protizánětlivý, antivirový a bohatý na vitamín A, který očím prospívá. Je to také bylina, která se dost často objevuje v očních kapkách proti zánětům spojivek, očních víček a pro unavené oko a také proti světloplachosti. Chcete-li si z byliny připravit vlastní obklad (odvar), je potřeba nechat bylinu projít varem a dbát na čistotu použitých pomůcek. Při vnitřním užití světlík zlepšuje zrak, působí protizánětlivě na trávicí soustavu, pomáhá při migrénách.

Co možná nevíte o očích:

  • Rozlišují 500 odstínů šedi
  • Váží přibližně 28 g (jedno oko)
  • Slzy chrání oči před infekcí
  • Oči nerostou, mají stejnou velikost od okamžiku narození až po smrt
  • Barvoslepí barvy vidí, ale pletou je.  Muži trpí barvoslepostí častěji.
  • Podle čínské medicíny, oku prospívá koukat do zelené.

doplnek-z-bylin-k-ochrane-a-posileni-zrakuDoporučení známé bylinkářky Jarmily Podhorné:

Na zlepšení vidění a posílení zraku doporučuje pro vnitřní užívání tinktury z bylin: gotu kola, schizandra, bělotrn, jinan, borůvka, černý rybíz a ořešák královský. Na záněty spojivek a podporu léčby je vhodná: penízovka, třezalka, olše, borůvka, černý rybíz, vinná réva.

Více informací najdete na: www.nadeje-byliny.eu