Jak prodávat produkty z vlastní zahrady

Pokud se vám na zahrádce nebo políčku urodilo více ovoce a zeleniny, než dokáže vaše rodina spotřebovat, můžete všechny přebytky prodat. A nebudete k tomu potřebovat ani živnostenské oprávnění. Způsobů je několik.

 

 

Prodej „ze dvora“ nebo na trzích

Nejjednodušší je samozřejmě způsob prodeje u vás doma nebo před svým domem. Má to své plus a mínus. Nic k tomu nepotřebujete, ale musíte být pořád doma a znají vás jen místní nebo ti, co jdou zrovna okolo. Pokud nebydlíte zrovna na hlavní silnici, pravděpodobně se o vás mnoho lidí nedoví. Také větší množství ovoce a zeleniny se nemusí prodat.

Můžete zkusit místní farmářské trhy. Obraťte se na pořadatele a zeptejte se na podmínky a cenu za stánek. Pak si snadno spočítáte, jestli se vám to vyplatí nebo ne.

 Ovocné_sadyVlastní e-shop 

Pokud ale víte, že budete mít přebytků ze zahrady více a chtěli byste se dostat dál, než za plot vlastní zahrady, pak se nabízí možnost si zřídit jednoduchý web nebo e-shop. Například díky Webnode ho založíte snadno. Najdete tu šablonu „Ovocné sady“, která je navržená právě pro všechny pěstitele a farmáře. Kromě textu lze vkládat i fotky, ale také informace, kde vaše produkty koupit a přímo vložit objednávkový formulář. Odkaz na web pak můžete nasdílet přátelům nebo na různé FB stránky, nejlépe ty, které fungují ve vašem okolí. Podobně můžete také prodat nasbírané lesní ovoce nebo bylinky.

Celý internetový obchod si můžete vyzkoušet ve verzi zdarma. Můžete přidávat a upravovat výrobky, nastavit si platební metody i způsoby dopravy. Díky testovacím objednávkám a e-shopové statistice lehce zjistíte, zda vám editor vyhovuje.

Jak je to s živnostenským oprávněním

Prodej přebytků z pěstitelských a chovatelských zájmů bez oprávnění, upravuje živnostenský zákon ve svém § 3 odstavci 3 písmenu f). Musíte splnit 3 důležité body. Nejedná se o soustavnou činnost a váš příjem je tedy neočekávaný (nepěstujete s úmyslem toho co nejvíc vyprodukovat a prodat) a zřídkavý (neprodáváte pravidelně po část sezóny). Ve zdaňovacím období zároveň nesmí přesáhnout příjmy výši 30 tisíc korun.

Šablony a informace, jak si založit e-shop najdete na www.webnode.cz