Chaga (čaga) je houbou nesmrtelnosti

O houbě chaga se říká, že je to houba nesmrtelnosti. Dokáže na všech frontách bojovat proti stárnutí a povzbuzuje jak tělo, tak i ducha. Pro aktivní lidi hlavně po čtyřicítce se stává zdrojem velmi cenných látek. Roste v Rusku v oblasti Sibiře a v Číně. Je tradiční součástí čínské i ruské medicíny.

 

Chaga sibiřská

Chaga sibiřská

Obsahuje minerály, vitamíny a polysacharidy

Houba chaga, česky rezavec šikmý, je tvořena víceletými plodnicemi, které parazitují na stromech, a to zejména břízách. Někdy dosahují velikosti až 35 cm. Nejdokonalejší houby se tvoří v momentě, kdy strom odumírá. V tom okamžiku je podhoubí chagy zakořeněno velmi hluboko pod kůrou stromu a je schopno čerpat maximum živin. Ty se pak stávají obsahem plodnice. Jaké látky v ní najdeme?  V houbě se nachází řada vitamínů a minerálů. Najdete zde i melanin, dále kyselinu betulinovou a betulin – obě dvě tyto látky získává z břízy. Kromě toho nechybí i velké množství polysacharidů, a to betaglukanů, dále sterolů a flavonoidů a pteridinu.

Co umí houba chaga

Tradiční čínské medicína o ní říká, že vyživuje játra, srdce a ledviny, oživuje krev a také klidní ducha, zároveň podporuje tok obranné Čchi.  Rezavec šikmý patři mezi velice silné antioxidanty. Představuje proto velice silnou a účinnou ochranu proti oxidačnímu stresu. Tím pádem zároveň brání předčasnému stárnutí, proto její účinky ocení právě aktivní pracující lidé, kteří ve svém každodenním životě bojují s velkou mírou stresu, a ne vždy se jim daří dodržovat zdravý životní styl. Velmi dobře také umí regulovat imunitu, podporovat imunitní systém. Proto je velmi užitečnou pomocí i u autoimunitních onemocnění a alergií.

Pomáhá v boji s rakovinou žaludku

Je zároveň prokázáno, že v oblastech Ruska, kde lidé pili čaj z chagy, se vyskytovalo minimum rakoviny žaludku a žaludečních chorob, tedy zánětů a také nevolností. Zároveň rezavec šikmý prokazuje své účinky u infekčních a nádorových onemocnění. Slouží i k podpoře jater, k detoxikaci. Podporuje také stabilizaci krevního tlaku a cholesterolu., výsledky má i coby podpůrná léčba kožních potíží.

Jak se chaga konzumuje

Chaga se řadí mezi dnes velmi populární adaptogeny, tedy látky, které lidskému tělu pomáhají zvládat stres, jsou schopny mu dodat potřebnou energii v případě vyčerpání a také uklidňují mysl. Chaga se nedá jíst, proto se konzumuje buď ve formě čaje, nebo jako výtažek z houby. Pokud si budete chtít chagu koupit, pak nejkvalitnější a nejúčinnější jsou výtažky pořízené dvojitou extrakcí s obsahem 40 %  polysacharidů.

Další zajímavé informace o houbě chaga najdete TADY.