Gemmoterapie – léčebná síla pupenů

Gemmoterapie se zabývá účinky a zpracování pupenů rostlin. Často se mluví o přijímání energie ze stromů, stačí prý obejmout kmen nebo chvíli posedět pod korunou stromu a člověk získá silnou chuť do života. Stejné blahodárné účinky mají i některé mladé lístky a pupeny stromů. Ostatně je na tom založená celá věda gemmoterapie, která právě využívá sílu účinků pupenů.

Pupeny obsahují mimořádně hodnotné látky, které se v jiné části rostliny nevyskytují, zahrnují široké spektrum hormonů, enzymů, minerálů, stopové prvky, vitamíny a další látky. Pupen /latinsky gemmon/, obsahuje prostě to nejlepší z rostliny, a právě proto jsou mimořádně účinné tinktury získané z pupenových výluhů /gemmoterapeutika/. Důležitý a nezanedbatelný je i fakt, že nemají vedlejší účinky, naopak celý organismus harmonizují. Pupenové i rostlinné tinktury se používají hlavně k regeneraci organismu sužovanému chronickými bolestmi a nemocemi, jejichž pravý původ se klasická medicína stále snaží odhalit. Příkladem je onemocnění boreliózou, kdy po doléčení antibiotiky, zůstávají dlouhodobě některé zdravotní problémy, především bolesti kloubů, únava a ekzémy. A právě pupeny z topolu, zmírňují a doléčují poškození, které borelie dokázaly v těle způsobit, ale tinktury z pupenů můžou harmonizovat pohlavní orgány a příznivě působit na početí, regenerovat nervovou soustavu, pročišťovat játra, zlepšit funkci ledvin a mnohé další. Ostatně podrobné informace naleznete na stránkách www.nadeje-byliny.eu.

Na Moravě v Brodku u Konice, vznikla rozsáhlá zahrada keřovitých stromů, která slouží především pro sběr pupenů, ale také pro vzdělávání, aby se co nejvíc lidí dozvědělo, jaké možnosti má příroda a přípravky z pupenů. A které stromy tedy patří k nejzajímavějším?

Topol černý

Topol černý

Topol černý (Populus nigra)

Topol dává přednost vlhkým, periodicky zaplavovaným půdám. Je hojně záměrně pěstován v místech pro odvodnění bažin, protože má obrovskou spotřebu vody.O topolu se říká, že symbolizuje spojení nebe a země. Pupeny topolů jsou jedno z nejúčinnějších gemmoterapeutik, která se používají jako alternativní kúra na doléčení lymské boreliózy. Pupeny obsahují fenolový glykosidní salicin a populin obě látky mají antirevmatické účinky. Topol ve směsi s borovicí, černým rybízem a vinnou révou odstraňuje kloubní, svalové a kostní problémy, dodává tělu stopové prvky a vitamíny, které jsou potřebné pro kostní tkáň. Pupeny se dají sbírat na jaře z poražených stromů. Používají se čerstvé, mají topol_cernykořenitě hořkou příchuť a silné analgetické vlastnosti. Abyste z nich dostali všechny potřebné látky prospívající tělu, musí být zpracované přesnou gemmo-metodou. Vodní roztoky pupenů v tomto případě nemají potřebné účinky.   Látky v pupenech topolu obsažené zlepšují vylučování kyseliny močové, uplatňují se při zánětech močového měchýře, působí dezinfekčně.  

Na bronchitidu je výborným lékem topolové víno. Asi sedmdesát gramů pupenů se nechá macerovat v jednom litru bílého vína asi po dobu jednoho týdne. Odpíjí se postupně po půl deci každý den. Ale pozor! Předávkování může způsobit zvracení a nevolnost. Užívání tinktury z pupenů topolu zajistí přesné dávkování.

Bříza

Bříza

Bříza bílá (Betula pendula)

Bříza bílá roste téměř všude, daří se jí na slunečních místech. Látky obsažené v pupenech břízy výborně pročišťují tělo a mají blahodárný vliv na ledviny. Gemmoterapeutikum z pupenů břízy je hlavním drenážním přípravkem, který pomůže tělu k lepšímu vstřebávání dalších účinných látek bylin, protože výtažky břízy organismus pročistí.

Hlavním pozitivem břízy bělokoré pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin, bříza je také jeden ze stromů, který dostane ledviny do kondice. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny. Je známé, že odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce. Odvodňovací efekt je způsoben zejména jejím obsahem saponinů a silic. Jestli řešíte problém z natékání různých částí těla, vyzkoušejte čaj z pupenů nebo listů břízy. Bílý pigment betulin, který je obsažen v kůře stromu má protizánětlivé, tlumící účinky, jeho chemické deriváty jsou testovány na anti-HIV aktivitu. Břízu můžete využívat na stimulaci jaterní funkce a dává velmi dobré výsledky i v oblasti respiračního ústrojí, zejména v kombinaci s habrem. Léčí kostní záněty a dekalcifikace kostí, především ve spojení s jedlí. Působí při zánětu ledvin. Dobré výsledky přináší i v léčbě některých typů žloutenky, při zánětech slinivky břišní, při některých chorobách sleziny.

Když chcete začít s detoxikací těla, nasaďte tinkturu z pupenů břízy. Ta tělo také připraví, aby lépe a rychleji účinkovali i jiné léčivky. Stejně tak se doporučují výtažky břízy, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy, stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob. Nepřímo má vliv i na odstraňování celulitidy.

Olše lepkavá (Alnus glutinoza)

olseOlši naleznete v blízkosti potoků a řek, spolu s vrbami a topoly. Je typickým představitelem lužních lesů. Olše není náročná na světlo, odolává i zimě, ale je citlivá na sucho. Gemmoterapeutikum z olše má silné protizánětlivé působení. Výborně působí při nachlazeních, průjmech a horečkách. Čerstvé rozmačkané listy ulevují vředům a bolavým nohám, obklady působí hojivě a poměrně rychle na rozpraskané bradavky od kojení. Tinktura z kůry olše působí proti stafylokokům, proti Escherichia coli, Bacillus subtilis i proti některým prvokům druhu Paramaecinum caudatum,Stilonima millibus, Oparia renerum a Lamblia intestinalis. Šištice se mohou využívat v léčbě nemocí, provázených zimnicí jako například malárie. Tinktura z pupenů topolu je výborným kloktadlem proti angíně, posiluje obranný systém organismu, podporuje zdravou činnost srdce. Tlumí migrény, posiluje nervových systém a vylepšuje paměť.

Lípa obecná (Tilia vulgaris)

lipaRoste poměrně hojně po celém našem území, často ji naleznete v parcích. Lípa je v lidovém léčitelství velice oblíbena pro své květy, které se sbírají i s podpůrným listem, ale stejně dobře se dají zpracovat pupeny lípy. Gemmoterapeutikum lípy zklidňuje nervovou soustavu, zlepšuje spánek, uvolňuje napětí těla, a působí proti svědivosti. Lípa dále působí na dýchací systém, podporu obranných reakcí organismu, posílení imunitního systému, povzbuzení jaterní aktivity a trávení. Látky obsažené v lípě nemají vedlejší účinky, dají se užívat dlouhodobě.

Jedle bílá (Abies alba)

jedleJedle je stále zelený strom a je symbolem vitality. Patří mezi horské jehličnany, jeho výška může dosáhnout až 35 metrů a má krásný vzpřímený růst. Pupeny jedle představují pediatrický lék par excellence, především při potížích s růstem a metabolismem kostí (metabolismus fosforu a vápníku). Usnadňuje rovnováhu minerálů v těle a zabraňuje demineralizaci mladého organismu díky svému stimulujícímu účinku na vázání vápníku (působí účinně při spazmofilii). Jedle působí při bolestech kloubů při růstu dospívajících, je rovněž výtečným remineralizantem, pomáhá při bolestech zad, při zánětu kostní dřeně či při osteochondritidě. V případě fraktur usnadňuje tvorbu kostní tkáně a dochází k rychlejšímu srůstu. Výtažky jedle můžete využít jako prevenci proti kazivosti zubů.

Chcete-li něco udělat pro své zdraví, měli byste si jednou ročně dopřát kúru z pupenů rostlin.

Text: Mgr. Jarmila Podhorná