Zloděj psů. Povídky o lidech a psech.

TIP na moc pěknou knížku, kterou doporučujeme nejen všem milovníkům nejlepšího přítele člověka, ale každému, komu není lhostejný osud těch, kteří se sami nemůžou bránit.

Josef Urban se svým psem.

Josef Urban se svým psem.

Josef  Habas Urban (*1965), autor knihy „Zloděj psů“, říká o své knížce, že je více než o psech především o lidech a jejich vztahu ke zvířatům a sobě navzájem. Milovník zvířat, spisovatel, scénárista, přírodovědec a bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky čerpal především z toho, co zažil a viděl na svých cestách.

 „Vybavuji si ty stovky štěňat, jež jsem viděl na Balkáně na svých výpravách. Hlavně na jaře. Rodí se do trávy, do sena, na kameny nebo do houští. Většinou u silnic, v lomech nebo na smetištích. Za léta mých cest jsem poznal, že vztahy lidí a psů jsou pro charakter národa tím nejsměrodatnějším ukazatelem. Pes na řetězu, národ na řetězu. Věřte tomu nebo ne, ale je to důležitější ukazatel než hrubý domácí produkt,“ zní jeden z úryvků knihy, která představuje vztah psa a člověka v jeho nejsurovější, ale také nejvlídnější podobě.

„Žít na řetězu, nejstrašnější věc, jež se vám může v životě přihodit. Ani léta v kriminále nevydají za dva dny otroctví v okovech. Proč? Protože železo chladí, a přitom pálí jako rozžhavený cejch“ uvádí Habas ve své knize.

Knížka vychází v době, kdy případy týrání zvířat zvedly ze židle nejen veřejnost, ale i řadu známých osobností. Možná si budete pamatovat případ štěněte Marlyho nebo fenky Amy, bohužel tresty za týrání jsou stále velmi mírné. Asi bude málokdo vědět, že Státní veterinární správa provedla od počátku roku 2018 do konce září celkem 5 247 kontrol, které se týkaly hospodářských, zájmových, laboratorních a v cirkusech či zoo chovaných zvířat. V celkem 912 případech bylo zjištěno pochybení na straně chovatele, což na počty kusů činí neuvěřitelných 201 309 zvířat, o které nebylo náležitě postaráno. Ve srovnání s loňským rokem (123 532 zvířat) je to téměř dvojnásobek! Kam tedy kráčíme? Josef Habas, věří, že právě prostřednictvím knihy Zloděj psů se mu povede tento obecný náhled alespoň trochu změnit.  Ve spolupráci s projektem Primamazlicek.cz se tak rozhodl motivovat širokou veřejnost a bojovat za zlepšení životních podmínek nejen čtyřnohých mazlíčků. Podle knihy zároveň vzniká stejnojmenný televizní seriál. Věříme, že se bude líbit stejně jako jeho bestsellery Habermanův mlýn,  7 dní hříchu nebo román Tenkrát v ráji, které se dočkaly nejen řady zahraničních ocenění ale rovněž filmového zpracování.

Zloděj psů_bulletin_low

Zloděje psů vydalo nakladatelství The Dog Trail. Knížku zdobí poutavé obrázky  Marko Čermáka, ilustrátora Rychlých šípů. Koupíte ji v kamenných nebo internetových knihkupectvích za cca 230 Kč.

Více najdete na: www.zlodejpsu.cz

Loww1

Redaktorka Eliška doporučuje.

V redakci Velkého ucha jsme všichni velcí milovníci zvířat a psů zvláště, jsme moc rádi, že vám tuhle knížku sympatického autora můžeme představit. Naše Eliška (zachráněná a adoptovaná) si už o ni napsala Ježíškovi a budeme si v ní společně číst.