Jak připravit bylinkové směsi do aromalampy

V čase vánočním se v našich domácnostech tiše a ochotně na plotně rozvoní purpura. Víte, že se jedná o směs sušených bylin, plodů, smolných třísek a koření, které si můžete velmi snadno připravit a namixovat sami podle sebe? Tady je pár tipů na voňavé bylinkové směsi, které navodí tu správnou sváteční atmosféru.

 

Co je to purpura

Purpura je směs bylin a koření, které se zahřívá nebo se nechává pomalu doutnat. Purpura nemá přesné složení, každý výrobce má svoji recepturu. I vy si můžete vytvořit svoji vlastní originální bylinkovou směs. Není to vůbec složité a zvládne to opravdu každý. Pojďme na to!

Bobkovy list 6Jak si doma připravit purpuru

Pro přípravu purpury potřebujete dobře usušené a nadrobno nasekané rostlinné ingredience, k jejich rozmělnění můžete použít mixér. Vybírat můžete z celé řady bylin a koření např. jehličí, růže, citronové nebo pomerančové kůry, hřebíčku, skořice, vanilky, bobkového listu, tymiánu, muškátového oříšku, pelyňku, oregana, maliníkových a ostružinových listů, máty, koriandru, levandule, meduňky, mateřídoušky, bazalky, semen fenyklu, anýzu, kmínu, šípků, měsíčku, chrpy, vřesu, heřmánku apod. Výhodou doma připravené purpury je, že neobsahuje syntetické látky. Byliny jsou často spojovány kouzly a zázraky, jsou připravené s láskou, tudíž žádné další zdraví škodlivé látky nepotřebují!

Recept na pravou vánoční purpuru

Typická vánoční purpura obsahuje citrónovou kůru, slupky jablek, jehličí z borovice, skořici, hřebíček a badyán. Kompozice bylin by měla celkově působit na zklidnění, harmonické naladění duše a podporu snění. Směs koření se tradičně klade na rozpálenou plotýnku, kde se směs nasucho praží a odpařuje se z ní aromatická vůně či kouř. Tím se znásobuje vonný efekt. Ale můžete ji dát i do aromatické lampy, je to i bezpečnější forma spalování. Přidat můžete i pár kapek esenciálního oleje, aby byla vůně méně těkavá.

Recept na květinovou purpuru 

Jestli máte rádi sladší vůně, potom si můžete namíchat květinovou purpuru z květů růže, vřesu, jasmínu, heřmánku, lípy, levandule a bezu černého. Každý z květů ovlivňuje naši mysl. Růže působí jako afrodiziakum a antidepresivum. Levandule podporuje spánek a zklidňuje organismus. Vřes dezinfikuje a ochraňuje proti zlým silám. Jasmín si každého podmaní a omámí svou vůní, jestli chcete někoho okouzlit, potom mu nabídněte sladkou jasmínovou vůni, která také působí jako silné afrodiziakum a prý pomáhá se všemi sexuálními problémy. Vůně lípy zklidňuje a zaobluje hroty všemu nepříjemnému. Výpary heřmánku pravého jsou silně protizánětlivé a zbavují tělo vyčerpanosti a špatné nálady. Bez černý ochraňuje před zlými duchy, celkově posiluje imunitu a působí proti zánětům v těle.

Recept na uklidňující purpuru 

Uklidňující purpura obsahuje květ růže, květ levandule, květ měsíčku, květ heřmánku, nať meduňky. Každá rostlina i jednotlivě zklidňuje mysl.

Můžete spalovat i jeden druh byliny, k tomu se hodí rozmarýna. Její výpary mají dezinfekční účinky, působí proti únavě, zlepšují koncentraci a je vhodná při nastuzení. V lidovém léčitelství je symbolem lásky a smrti. Používala se jako ochrana proti černé magii.

Šalvěj lékařská působí jako antidepresivum a antiseptikum, uvolňuje napětí, zmírňuje kašel, snižuje krevní tlak, reguluje pocení a uklidňuje při nervozitě. Pomáhá při nemocech dýchacích cest. Jestliže chcete udržet rodinná pouta a toužíte po laskavosti ostatních členů rodiny, potom zvolte vonné silice šalvěje. Traduje se, že lístečky šalvěje ochraňují před zlými duchy. Samostatné spalování šalvějových lístků není snadné, vyžaduje praxi, protože vůně šalvěje je poněkud štiplavější.

Autorka článku: Zdena Nováčková