Vánočních trhy v Praze budou letos úplně jiné

Zpráva, která nás velmi potěšila, přišla od organizátorů největších trhů u nás. Na vánočních trzích v Praze se bude letos (a doufáme, že i v letech příštích) servírovat na 100% BIO nádobí, které je vyrobeno ze zcela kompostovatelného ekologického materiálu. Razantně se tak sníží množství plastového odpadu v centru Prahy. Děkujeme všem, kteří se na tomto skvělém počinu podíleli, a doufáme, že se nechají inspirovat i organizátoři trhů v dalších městech.

 

28Vánoční strom pro Prahu je z Libereckého kraje

Staroměstské náměstí v Praze letos ozdobí během adventu urostlý smrk z Libereckého kraje. Hlavní město tak už má připravený strom, který vyrostl na soukromém pozemku v obci Rynoltice mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. Organizátoři ho vybrali z téměř tří desítek stromů, které doporučila veřejnost. Poprvé se rozzáří v celé své kráse v sobotu 1. prosince 2018.

100% BIO jako součást v designu Vánočních trhů

Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí se stávají průkopníky v oblasti ekologie. Společnost Taiko, hlavní organizátor celé akce, se rozhodla pro inovativní a maximálně ekologické řešení. Zavádí zcela kompostovatelné bio nádobí, a to v celém rozsahu používaných kusů. Návštěvníci trhů si tak mohou vychutnat veškeré občerstvení a nezatíží tím Prahu nadměrným množstvím plastových odpadů. Veškerý servírovací materiál na trzích bude ze 100% BIO materiálů.

„Už delší dobu se ukazuje, že vratné kelímky pro nás nejsou řešením a my chceme být v maximální míře ekologicky zodpovědní. 100% kompostovatelný systém jsme vyhodnotili jako lepší než třídění, v našem případě jde totiž o kompletně celý rozsah používaného servírovací nádobí, které používáme, a 100% BIO nám připadá skvělé. Praha i 30naše země si to zcela jistě zaslouží,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí i náměstí Republiky a dodává: „S ohledem na vysokou náročnost zajištění celého procesu a náklady je zřejmé, že jsme se rozhodli jednoznačně upřednostnit ekologii a vztah k životnímu prostředí před ekonomickou stránkou. Chceme jít příkladem a přispět tak k dalšímu posunu v oblasti ekologie u nás,“ uzavírá.

Většina odpadů na trzích byla dosud součástí jídelních a nápojových setů – kelímky, tácky, ubrousky, plastové příbory a celá řada dalších prvků. Projekt 100% BIO je inovativní v tom, že řeší všechny tyto druhy obalů najednou, na rozdíl například od dílčího modelu vratných kelímků. Součástí projektu 100%BIO je minimalizace odpadů z jednorázových balení přísad a dochucovadel, které si budou moci návštěvníci servírovat sami v samoobslužné formě.

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky začnou v sobotu 1. prosince 2018. Aktuální informace najdete na www.trhypraha.cz.