Bylinky, které vám nedovolí nastydnout

Přírodní prostředky jsou vhodnou a účinnou prevencí proti nastuzení a na posílení imunity. Existuje řada bylinek a zaručených receptů, které ulevují od kašle, rýmy i nachlazení. Pro rady jsme se opět vypravili za uznávanou bylinkářkou Jarmilou Podhornou, která nám řekla, které byliny jsou nejvhodnější a jak je správně připravit a užívat, aby jejich účinek byl co největší.

 

Trapatka nachovaTřapatka nachová (echinacea) - silně posiluje obranyschopnost organismu, Tahle bylinka, resp. tinktura z ní, stojí za vyzkoušení zejména v období, chřipek a nastuzení. Extrakt z jejího kořene, je nejen velmi dobrá prevence před nachlazením, ale také umí skvěle posílit imunitu.

Jak připravit vývar z třapatky nachové

Vezmete jednu čajovou lžičku sušeného kořene třapatky, zalijete čtvrt litrem studené vody, vše povaříte přibližně pět minut, potom necháte čtvrt hodiny vyluhovat a poté scedíte. Toto množství užíváte maximálně třikrát denně po dobu dvou týdnů.

TIP: Větší sílu a rychlejší účinky na organismu má tinktura z třapatky nachové nebo směs bylin – třapatky nachové (kořen i květ) a pupenů černého bezu s propolisem, toto spojení je obsažené v tinktuře Andrographis mix.

Měsíček lékařskýčaj z jeho květů má nažloutlou barvu a lehce nahořklou chuť. Působí při nastuzení, chřipkách a má protizánětlivé účinky.

Jak připravit čaj z měsíčku lékařského

Čaj připravíte z jedné polévkové lžíce sušených květů, kterou zalijete čtvrt litrem vroucí vody, necháte louhovat přibližně pět až deset minut a potom scedíte. Výluh se pije vlažný po doušcích, tři šálky za den.

Heřmánek pravýužívá se formou čaje, který má protizánětlivé účinky, ale také zklidňující. Hodí se při rýmě a kašli, výluh můžete užívat vnitřně, nebo naopak inhalovat. Čaj má lahodnou chuť a příjemnou vůni, takže se dá popíjet i jen pro občerstvení. Heřmánkový odvar je vhodný při zánětu dýchacích cest, ale i jako kloktadlo při bolestech krku. Výhodou je, že také harmonizuje žaludeční šťávy a sliznice, které jsou při zahlenění podrážděné.

Šalvěj lékařskápři nachlazení se doporučuje šalvějový čaj s medem, který během krátké doby uleví, protože látky v rostlině obsažené uvolňují a ředí hleny. Odvar (šalvěj necháte projít varem) můžete využít jako kloktadlo, které pomáhá při bolestech v krku, navíc dezinfikuje ústní dutinu. Výborná je schopnost šalvěje čelit psychickému rozladění, které s ucpaným nosem a kašlem přichází. Účinné látky rostliny, jsou sice ve vodě dobře rozpustné, ale k nárůstu účinků dochází při louhování v destilátu.

Tymián obecný – má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky a často se užívá při nachlazení, kašli, bolesti krku a infekcích v ústech.  Čaj se připravuje klasickým způsobem. Ale můžete si udělat i tymiánový odvar, do kterého přidáte koření majoránky, získáte výbornou prevenci proti kašli a nachlazení.

Jak připravit z tymiánu sirup proti kašli

Potřebujete 9 gramů sušeného tymiánu, který se běžně prodává v obchodech jako koření, 200 g cukru a čtvrt litru vody. Nebo jeden díl čerstvého tymiánu a dva díly vody, jeden díl cukru. Nejprve svaříte vodu s cukrem (vytvoříte cukerný roztok), do kterého přidáte tymián, zakryjete a necháte louhovat do vychladnutí, ale klidně i do druhého dne. Potom scedíte a uchováváte v lahvičce na chladnějším místě. Užívá se až 5 x denně kávová lžička. Obdobně se dá z bylinek zpracovat a použít – dobromysl, majoránka, saturejka.

3 TIPY Jarmily Podhorné

respiro1/ Respiro, respirační směs bylin – bezu černého, divizny, jitrocele kopinatého, lípy srdčité, měsíčku lékařského a podbělu lékařského, které jsou nejúčinnější v tinktuře. Tyto byliny působí na dýchací systém, na zklidnění dýchacích cest při podráždění a usnadňují vykašlávání.

2/ Na uvolnění hlenů také pomáhá horká koupel s několika kapkami jedlového oleje, který uvolní čelní dutiny a harmonizuje průdušky.

3/ Květy lípy jsou vhodným čajem před spaním, když tělo trápí rýma a kašel. Nejenže látky v ní obsažené uvolňují hleny a mají protizánětlivé účinky, ale také zklidňují, a rychleji při tomto fyzickém nepohodlí usnete.

 Další rady a tipy najdete na: www.nadeje-byliny.eu.