Když je práce koníčkem, všechno jde lépe!

Inspirujte se životním příběhem úspěšné oděvní návrhářky Ilony Donátové. Ženy, která v oboru oděvnictví podniká už 25 let. Udržet se na trhu s oděvy přitom není vůbec jednoduché, ale když je práce koníčkem, nezdary se překonávají mnohem lépe.

 

Ilona Donátová (vpravo) se svoji sestrou.

Ilona Donátová (vpravo) se svoji sestrou.

Patnáct hodin denně, sedm dní v týdnu

„Začala jsem podnikat v návrhářství na počátku devadesátých let (1992). Neměla jsem konkrétní představu, chtěla jsem se jenom uživit tím, co mě skutečně baví. Osmihodinová pracovní doba se mi tenkrát zdála strašně dlouhá.  Představovala jsem si, jak budu úkolovat sebe sama,“ vypráví dnes už úspěšná podnikatelka.

Ve své naivnosti, jak říká, vůbec netušila, že si nad sebou podepsala ortel, kdy bude muset pracovat i patnáct hodin denně a sedm dní v týdnu. Protože firma se rozjela a začala žít svým životem.  „Od dětství jsem milovala oděvy, látky a ruční práce.  Na gymnáziu jsem měla výborný prospěch a moje maminka si představovala, že budu právničkou. Zatímco já v té době pletla spolužačkám tuniky a svetry. Toužila jsem oblékat lidi a mít svůj ateliér, svůj svět, kde mi bude dobře,“ prozrazuje Ilona Donátová. Teď už ví, že podnikáním získává člověk relativní svobodu, ale zároveň nikdy nekončící odpovědnost.

pnfoto_064_lowNarodil se Ateliér Donát

Když začala pracovat pod značkou Ateliér Donát, vytvořila tým se svou sestrou a manželem. „V rodinném podnikání vidím přednosti především v tom, že se na toho druhého můžete skutečně spolehnout a že pro něj není směrodatná pracovní doba ale výsledek“, říká Ilona Donátová. Ovšem Ateliér Donát nezaměstnává jen rodinu, řadí se mezi malé firmy do padesáti zaměstnanců. Vybrat si správné zaměstnance je to nejtěžší, proto si své spolupracovníky pečlivě vybírá. „Je pro mě důležité, aby každý zaměstnanec Ateliéru Donát spoluvytvářel image firmy a měl pozitivní vztah k zákazníkům, který je pro mě naprosto zásadní“, svěřuje se Ilona Donátová.

První prodejnu „Ateliér Donát“ otevřela v Poděbradech, odkud pochází. Potom hned následovala Praha. V současnosti pod svou značkou prodává na Slovensku, v Německu a Rakousku. Pravidelně vystavuje na veletrzích v Brně, Praze, Düsseldorfu a Lipsku i jinde.

Sázka na originalitu i osobní přístup k ženám

Na prodejnách Ateliéru Donát se snaží dávat zákaznicím určitou nadhodnotu. Pravidelně pro ně připravují poradenství, upravují zákaznicím modely na míru, pořádají módní přehlídky, připravují pro ně bonusy. Zákazník musí mít konkrétní tvář a není to jen položka v účetnictví. Nepodléhá ani tvrdým diktátům módy, ale snaží se být jiná, navzdory všem kritikům (více na www.atelierdonat.cz). „Člověk nesmí potlačovat své vlastní vidění světa a přebírat to naprogramované obchodními giganty. Mám ráda jasné barvy, protože dodávají energii, upřednostňuji ruční práci a originální kompozice. A v podstatě sázím na ženy, které nepodléhají uniformitě řetězců,“ říká Donátová

pnfoto_362_lowJaké jsou modely Ilony Donátové?

Především provokují kombinací relativně neslučitelných materiálů jako umělá kůže a krajka, úplet a satén, lehoučké krešové hedvábí s úpletem. Mezi její oblíbené materiály patří len, bavlna, hedvábí, viskóza, úplety. Materiály si nechává vyrábět v požadovaném složení, velkou část její tvorby tvoří modely barevně upravované za použití tzv. kamuflážních technik. Každý model má v sobě velký podíl ruční práce, tím je značka AD jedinečná. Osobitost kolekcím dodávají také našívané aplikace a barevné dekorace designérky Romany Krejčí. Kolekce zahrnují kabáty, bundy, šaty, kalhoty, sukně, tuniky, halenky, topy, šály, šátky, límce. A právě kabáty různých délek a střihů se stávají těžištěm její tvorby.

Aktuality najde na FB: /atelierdonat/

Pokud se vám modely líbí, podívejte se také na stránky www.atelierdonat.cz