Slasti a strasti výroby domácí kosmetiky

S šikovnými lidmi, kteří něco krásného a užitečného sami vymyslí a pak i sami vyrobí, je radost si popovídat. Vyrábět v našich podmínkách kosmetiku s použitím bylinek a v bio kvalitě, bez škodlivých látek a chemických konzervantů, s sebou přináší nejen radost, ale také spoustu problémů. Zvláště pokud nemáte za sebou velkou firmu, na kontě milióny a strýčka v EU, který by nevymýšlel hloupá nařízení.

 

Simona a její pes Bárník.

Simona a její pes Bárník.

Pro oficiální výrobu a prodej kosmetiky je nutné splnit mnoho zákonů, vládních nařízení, směrnic EU, ať už jsou to atesty jednotlivých produktů, hygienické předpisy pro provozovnu (která mimochodem musí být celá vybavená v drahém nerezu) a norem pro obsah bylin v kosmetice. Podpora malého podnikání v našem státě je nulová, a tak malovýrobci, nechtějí-li se zpronevěřit farmaceutickému a kosmetickému průmyslu, nabízejí své výrobky jako „dekorační nebo vonné předměty“.

Je moc fajn, že i přes všechny tyto překážky se u nás najde pár jedinců, kteří se s nadšením a s velkým srdcem pustí do výroby voňavých mýdel, krémů nebo šampónů. Jedním z nich je Simona Šebestová z Janova u Rakovníka, která si založila svoji vlastní značku BIOSIS.

Jak vznikl název BIOSIS?

: „Značku BIOSIS jsem založila v srpnu 2015. Název Biosis je složenina termínu BIO a mého jména SImona  Šebestová. Velkým překvapením pro mě bylo, že pravý význam tohoto složeného slova mě přesně vystihuje: Biosis –is, f. (ř. bios život), bióza život v širokém slova smyslu, životnost.

Bylinkami se zabývám v podstatě již od dětství, už ve škole jsem byla referentkou sběru léčivých rostlin a moje radost z rukodělné práce a z práce na zahradě mě dovedla až k výrobě domácí kosmetiky, kterou mám vyzkoušenou a otestovanou na sobě, rodině a kamarádech.

Inspirací pro začátek výroby kosmetiky pro svou potřebu byla darovaná kniha od mé nejlepší kamarádky, začala jsem lačnit po informacích, studovat a vyrábět první kosmetické výrobky. Nejdříve jsem s nimi zahltila svou domácnost, pak je začala rozdávat jako dárky rodině, sousedům a přátelům, až mi přiletěla první objednávky, a tím to vlastně celé začalo….“

Každý kus vyráběný ručně je originál.

Každý kus vyráběný ručně je originál.

Proč jste se pustila zrovna do výroby kosmetiky?

: „Opravdu mě děsí všechny ty škodliviny a konzervační látky, které se do běžně prodávané kosmetiky dávají. Chtěla jsem vyrábět zdravou kosmetiku bez chemie, čistě přírodní. Uvnitř mých výrobků naleznete pouze kvalitní rostlinné oleje, včelí vosk s původem bez mechanických či chemických úprav a hlavně 100% BIO extrakty či esenciální oleje. Jako konzervanty používám pouze vitamín E, extrakt z grepového jádra nebo lihové extrakty z bylin.“

Proč své výrobky nemůžete označovat jako kosmetické?

: „Kvůli nařízením z EU. Své výrobky musím označovat jako přírodní dekorační výrobky. Jsou to kosmetické výrobky, které nemají požadovanou atestaci a jejichž výrobna nesplňuje zákonem předepsané parametry, bohužel je tedy není možné prodávat jako kosmetický výrobek a nabádat k jejich použití. Proto jsou všechny tyto výrobky nabízeny pouze jako „Přírodní dekorační výrobky“ s použitím na vlastní zodpovědnost. Všechny produkty vyrábím doma, ve své kuchyni a ne v samostatné místnosti vybavené nerezovou technikou. Samozřejmě mám hrnce a nástroje určené výhradně k výrobě, guláš už pak v nich nevařím, každý nástroj před použitím desinfikuji.“

IMG_2556Co vás na výrobě nejvíce baví?

: „Nejraději na celé výrobě mám balení hotových bylinkových mydlinek do teplé peřinky. Je to takový závěrečný a intimní proces mezi mnou a tím nově narozeným „dítkem“. Samozřejmě je nutné dodržet stanovený postup. Bylinkové mydlinky připravuji zásadně formou za studena, aby si všechny složky jako jsou oleje, esenciální silice a bylinky, zachovaly co nejvíce účinných látek.

Moc mě baví výroba bylinkových tyčinek. Těm věnuji velkou péčí, protože sama patřím k těžkým závislákům. Moje domácí balzámy prokazatelně snižují nutkavou potřebu neustálého balzamování, které někdy hraničí s tikem. Čistě přírodní výrobek v tyčince obsahuje kvalitní BIO včelí vosk s původem a extra panenský olivový olej lisovaný za studena. Nebarví, lze je tudíž použít i na odřený nos nebo jemnou dětskou pokožku. Balzámky nijak neslepují rty, protože nejsou ničím slazené, dostatečně hydratují a mají dlouhodobý efekt na rtech. Jejich bezproblémové balení a s ním spojená jednoduchá aplikace mě nutí používat bylinkové tyčinky nejen v třeskutých mrazech, ale vlastně celoročně.“

Kompletní sortiment Simoniných bylinkových produktů najdete na: www.biosis.cz