Rodinám pomáhají dobří lidé i Dobří andělé

DOBRÝ ANDĚL pomáhá rodinám s dětmi, které se pro vážnou nemoc dostaly do finanční tísně. Příspěvky dárců rozděluje rodinám nemocných do posledního haléře.

 

Rodina ve finanční tísni

V Česku žije 2500 rodin s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dostaly do finanční tísně. Dobří andělé pomáhají 1600 z nich. Několik set dalších rodin pomoc potřebuje, ale nedostává se jim. Vážná nemoc může potkat kohokoli. I dobře zaopatřená rodina se po několikaměsíčním boji s těžkým onemocněním může dostat do finanční tísně. Jeden z rodičů nemůže pro péči o nemocné dítě pracovat, protože s ním tráví měsíce v nemocnici. Druhý z rodičů musí zajistit péči o dalšího sourozence a o domácnost.

Pomoc malým i velkým marodům

DOBRÝ ANDĚL podporuje rodiny s dětmi, kde rodič či dítě má onkologické onemocnění -  38 % rodin zasáhne onemocnění dětí, ve 27 % jsou nemocní rodiče. Dalších 35 % tvoří děti s jinou závažnou nemocí jako cystická fibróza, těžká svalová dystrofie či nemoc motýlích křídel,“ vysvětluje Petr Sýkora, spoluzakladatel nadačního fondu DOBRÝ ANDĚL.

Zhoubné nádory

U dětských příjemců pomoci DOBRÉHO ANDĚLA převažují chlapci nad dívkami, protože ti trpí v dětství častěji závažným onemocněním než dívky. „Tak je to i v případě zhoubných nádorů, které jsou častěji diagnostikovány u chlapců,“ říká prof. Jan Starý, DrSc., přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol.

Samoživitelka to má těžké

U dospělých příjemců pomoci DOBRÉHO ANDĚLA převládají v 71 % ženy. Třetinu tvoří rodiny s maminkou samoživitelkou. V posledních 20 letech počet nekompletních rodin v Česku a rozvodovost markantně roste. A riziko rozpadu manželství ještě narůstá v případě vzniku závažného onemocnění, ať už dítěte či rodiče.

Patrik, kterému pomohli Dobří andělé.

Patrik, kterému pomohli Dobří andělé.

Finančně na dně

Dobří andělé pomohli i paní Michaele z Prahy. Před třemi lety jejímu čtyřletému synovi lékaři diagnostikovali leukémii. Podstoupil sérii chemoterapií. Jako průvodkyně pracující na živnostenský list musela Michaela práci ukončit a věnovat se malému pacientovi. Protože Patrikova léčba vyžadovala častý pobyt v nemocnici, musela zajistit péči o dceru. Částečně pomáhal manžel, s kterým se právě rozváděla, babička i placená chůva. Michaela se musela s dcerou na čas rozdělit. Tři čtvrtě roku se neviděly, aby dcerka neohrozila Patrika nákazou běžné virózy. Michaela byla právě v rozvodovém řízení, jediným příjmem jí byla podpora v nezaměstnanosti.

Dvouletá pomoc andělů

Od začátku léčby jí pomáhají pravidelnými příspěvky Dobří andělé. „Léčba leukémie trvá dva roky a za tu dobu se člověk bez finanční pomoci dostane ekonomicky na úplné dno,“ říká Michaela. „Po ukončení léčby jsem mohla začít částečně pracovat. Jakmile se nám bude dařit lépe, i já se stanu Dobrým andělem,“ říká.  Dobrým andělem se můžete stát i vy na www.dobryandel.cz.

 

Text: Věra Georgievová