Kaprun – ráj pro všechny lyžaře i běžkaře

Alpská horská střediska jsou stále častěji vyhledávaným cílem našich lyžařů. Při vyslovení jména Kaprun musíte hned přidat i název Zell am See, tyto dvě alpská městečka (tzv. Europasportregion), které od sebe dělí asi 7 km, patří již dávno mezi nejoblíbenější lyžařské oblasti v Evropě. To, že i my jsme rovnoprávnými Evropany, vás přesvědčí množství českých značek na zaparkovaných automobilech. Čeští turisté sem jezdí ve stále hojnějším počtu trávit svou zimní dovolenou.

 

Zimní pohádka

Oblast leží v překrásné přírodě mezi jezerem na úpatí hory Schmittenhöhe a městečkem Kaprun, které je vklíněné do údolí pod ledovcem na vrcholku hory Kitzsteinhorn. Nabídka sjezdových tratí je opravdu široká, a v každém ze tří vzájemně se doplňujících středisek – Kitzsteinhorn, Maiskogel a Schmitttenhöhe, si své trasy určitě najdete, ať už je vaše lyžařské umění na jakékoliv úrovni. Celková délka svahů se již blíží ke 140 km a každým rokem přibývají nové tratě, sněžná děla, lanovky a sedačky. Nadmořská výška ledovce Kitzsteinhorn 3029 m, vám zaručí skvělé lyžování. Snad právě proto zde byl vybudován první lyžařský areál v Rakousku.

 

Rakousko. Lyžování na Kaprunu.

Rakousko. Lyžování na Kaprunu.

Pokud jste vyznavači úzké stopy, čeká vás zde malý ráj. Běžecké tratě kolem Kaprunu a Zell am See o celkové délce přes 200 km nadchnou i ty nejnáročnější z vás. Raritou jsou zde dvě noční tratě (každá 4 km dlouhá), které jsou osvětlené až do 22.00 hodin. Přímo na ledovci Kitzsteinhorn je pro vás připravena 3 km dlouhá stopa, která vede po ledovcové plošině a udržuje se po celý rok.

Rakousko. Zell am See-Kaprun.

Rakousko. Zell am See-Kaprun.

Využít také můžete turistický vláček, tzv. „úzkokolejku“, který jezdí podél běžkařských drah a kterým se můžete s běžkami přepravovat i na vzdálenější trasy a popřípadě se s ním i vrátit.

Další velkou zimní atrakcí je samotné jezero Zeller See. Na zamrzlé vodní ploše je možné všechno – běžkování, turistika, výlet na sněžnicích, bruslení i lední hokej. Pokud není síla ledu dostatečná, můžete využít zimní areál s ledovou plochou či aquacentrum.

Turisté v hlavní roli

Že se tento region snaží nabízet stále něco nového, přesvědčuje turisty každý rok. Například nejvyšší dostupné místo salzburských Alp – stanice lanovky na Kitzsteinhornu ve výšce 3029 m nad mořem – prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a věřte, že jeho prohlídka určitě stojí za to. Kromě nové restaurace s úchvatným výhledem na vrcholky Alp, zde můžete navštívit panoramatické kino, kde se promítají záběry z okolní přírody a galerii Národního parku Hohe Tauren.

Nedávno zde byl také otevřen 360 m dlouhý tunel protínající horu, který vás dovede na vysutou vyhlídkovou plošinu, jejíž výhled vám určitě vezme dech. Dech vám také zcela jistě vezme i cesta samotným tunelem a to doslova – stále se totiž pohybujete v nadmořské výšce přes 3000 m a tak zpáteční chůze v mírném stoupání prověří vaši fyzičku. I na to však jeho tvůrci mysleli a celou cestu tunelem můžete odpočívat na lavičkách nebo se zastavit u několika expozic s ukázkami alpského přírodního bohatství.

Rakousko. Kaprun.

Rakousko. Kaprun.

Další atrakcí, kterou si nemůžete nechat ujít, je lázeňský komplex Tauern Spa Kaprun, který je s 48 000 m2 druhý největší v celém Rakousku. V jeho vodním světě můžete po náročném lyžařském dni relaxovat až do jedenácté hodiny večerní. A věřte, že pohledu z venkovního bazénu, plném horké termální vody na zasněžený Kitzsteinhorn se nic nevyrovná.

 

Rakousko. Pohádkovou atmosféru si v novém lázeňském komplexu Tauern Spa můžete užívat po celý rok.

Rakousko. Pohádkovou atmosféru si v novém lázeňském komplexu Tauern Spa můžete užívat po celý rok.

Velké ucho doporučuje:

Rakousko. Kaprun. Ubytování v apartmánech v centru Kaprunu - Adler resort.

Rakousko. Kaprun. Ubytování v apartmánech v centru Kaprunu – Adler resort.

Adler resort -  ubytování v apartmánech v centru Kaprunu s českým personálem.

Rakousko. Kaprun.  Adler resort. Apartmán k pronájmu.

Rakousko. Kaprun. Adler resort. Apartmán k pronájmu.

Nachází se přímo u stanice skibusu, 2 minuty pěšky do centra, 5 minut pěšky na sjezdovku Maiskogel. V hotelu je hostům k dispozici sauna.

Více informací najdete na:

http://adlerresortkaprun.cz/

Velke_ucho_vyzkouseno_doporuceno_low

 

 

Text: Blanka Dvořáková

Foto: Zell am See-Kaprun Tourismus GmbH a autorka